-Dili sərt şəkildə çəkmək
-Qoxulu duzları qoxulamaq.
Qadınlar və kişilər eyni nisbətdə  hıçqırıqlara meyllidirlər, lakin 48 saatdan çox davam edən hıçqırıqlar kişilərdə daha çox görülür. Hıçqırıqlar hələ uşaqlıqda olarkən fetusda ( döldə) da meydana gələ bilər.
Körpələrdə hıçqırığı necə dayandırmaq olar?
Yetkinlərdə olduğu kimi yenidoğulmuşlarda, körpələrdə hıçqırıqlar tez -tez baş verir və ümumiyyətlə,  heç bir narahatlıq yaratmır. Qidalanma zamanı hıçqırıqlar baş verərsə, onun keçməsinə qədər qidalanmanı dayandırmaq lazımdır.  Adətən, körpələrdə hıçqırıq  tez keçir.  Körpənin mövqeyini dəyişdirməyə cəhd edə bilərsiniz; Bəbənizi yırğalamağa çalışın və ya hıçqırığın dayanması üçün üçün sakitləşdirin. Bəzən qidalanmaya yenidən başlamaq hıçqırıqları dayandıra bilir.
Körpənizin hıçqırıqları artarsa və ya onu o
narahat edərsə,, pediatrınızla əlaqə saxlayın.
Hıçqırıqların əlamətləri və simptomları hansılardır?
Hıçqırıq səsinə səbəb olan diafraqmanın qəfil, güclü hərəkəti hıçqırığın yeganə simptomudur.
Hansı hallarda həkimə müraciət etməliyəm?
Hıçqırıqlarla əlaqəli olduqda həkimə müraciət səbəbləri : qarın ağrısı, hərarət, təngnəfəslik, qusma, qanlı öskürək və ya boğazda tıxanma hissi.
Tibb mütəxəssisləri hıçqırıqların səbəbini necə müəyyən edir? Hansı həkimlər hıçqırıqları müalicə edirlər?
Bir çoxumuz hıçqırıqın nə olduğunu və onu aylrd edə bilirik. Tibbi şəraitdə hıçqırıq diaqnozu fiziki qiymətləndirməyə əsaslanır. Hıçqırıqlar sağlamlıq vəziyyətinin əlaməti olmadıqda qan testləri və ya rentgen şüaları ümumiyyətlə lazım deyil.Digər hallarda həkimlər lazımi müayinələri istəyə bilər.
Əsas səbəbdən asılı olaraq hıçqırıqları müalicə edən bir çox fərqli mütəxəssis ola bilər:
Səbəb bir iflic və ya digər nevroloji bir xəstəlikdirsə,  nevroloqa müraciət edə bilərsiniz.
Səbəb həzm sistemi xəstəlikləri bağlıdırsa, qastroenteroloqa ehtiyac duyulur.
Səbəb ağciyər xəstəliyi və ya sətəlcəmdirsə, tənəffüs yollarının xəstəlikləri üzrə mütəxəssis olan pulmonoloqa müraciət edə bilərsiniz.
Hıçqırıqların tibbi müalicəsi varmı?
Hıçqırıqların çoxu öz -özünə dayanacaq. Hıçqırıqları aradan qaldırmaq üçün ev müalicələri ümumiyyətlə kifayətdir.
Davamlı hıçqırıqlar üçün (üç saatdan çox davam edən) müalicə dəyişir və həkiminizlə əlaqə saxlamağınız lazım ola bilər.
Davamlı hıçqırıqlar zamanı həkim mütəxəssisi dərmanlar təyin edə bilər.
Bəzi əzələ yimşaldıcı, sakitləşdirici, analgetik və hətta stimulantlar hıçqırığı  azaltmağa kömək edə bilir.
Frenik sinir əməliyyatı (diafraqmanı idarə edən sinir) son çarədir. Bu müalicə nadir hallarda həyata keçirilir və yalnız digər müalicələrə cavab verməyən uzun müddətli hıçqırığı olan şəxslərdə istifadə olunur.
Hıçqırığın fəsadları varmı?
Hıçqırıqların əksəriyyəti öz-özünə və ya müalicə ilə həll olunduğundan fəsadlar olduqca nadirdir.
Hıçqırıqların yemək və yuxu rejimini pozduğu ağır və davamlı vəziyyətlərində kilo itkisi və ya yuxu pozğunluqları meydana gələ bilər.
Nadir hallarda ağır hıçqırıqlarda ürək aritmiyaları və qastroezofageal reflüks xəstəliyi qeyd olunur.
Hıçqırıqların qarşısını almaq mümkündürmü?
Hıçqırıqların qarşısını həmişə almaq olmaz. Aşırı yeməkdən, çox tez yeməkdən və ya çox qazlı sular içməmək hıçqırıqların qarşısını ala bilər.