Uşağınızın yalan danışdığını necə öyrənə bilərsiniz? - MÜTƏXƏSSİS AÇIQLADI
Uşağınızın yalan danışdığını necə öyrənə bilərsiniz? - MÜTƏXƏSSİS AÇIQLADIHər bir valideyn övladını mələk kimi görür, amma uşaqlar da yalan danışır.
İngiltərənin Nottingem şəhərində yaşayan mütəxəssis Darren yalanın duyğularla əlaqəli olduğunu söyləyib.
Darren Stanton "Yalan nə qədər böyükdürsə, bədən dili bir o qədər aldadıcıdır" deyib.
O, uşaqların necə yalan danışdığını bədən dili ilə izah edir.
1. Əlləri ilə ağzını bağlayırsa...
İnsan nə qədər yalanı boğmağa çalışırsa, o qədər də yalan ortaya çıxmaq istəyir və bunu bədən dilindən də görmək olur. Uşaqlar yalan danışmağın nəticələrinin çox ağır olduğunu düşündükləri üçün bədən dili onları özündən uzaqlaşdırır. Buna görə diqqət etməli olduğunuz ilk şey, uşağın sizinlə danışdıqdan sonra əlini ağzına gətirməsidir:
"Məsələn, uşaq sizə bir şey dedikdən dərhal sonra ağzını bağlaya bilər. Onun ağzından sözlərin çıxmaması üçün şüursuz bir hərəkətdir".
2. Dərhal cavab versə...
Əgər uşağınız sizə ani cavab verirsə, bu, sizə yalan danışdığı anlamına gələ bilər. Məsələn, siz uşağınızdan dişlərini fırçalayıb-fırçalamadığını soruşdunuz və o, tərəddüd etmədən birbaşa "Bəli!" cavabı verdi. Deməli, yalan danışmış ola bilər:
"Bu, adətən onun yalan danışdığına işarədir. Çünki adam sualı gözləmədi və öz cavabını düşünməyə vaxtı olmadı. Əgər vaxtları olsaydı, öz cavablarını düşünüb deyə bilərdilər. Amma əvəzində ilk ağlına gələni tez deyirlər".
3. Göz təması qurmasa...
Aşağı baxmaq və ya gözləri yayındırmaq həm böyüklərin, həm də uşaqların nəyisə gizlətdikləri və ya utandıqları zaman etdikləri bir hərəkətdir. Yetkin insan kimi dürüst olduğumuzu sübut etmək üçün yalan danışarkən göz təması saxlamağa çalışırıq. Ancaq uşaqlar yalan danışarkən göz təması qura bilmirlər:
"Yetkinlər kimi yalan danışarkən göz təması saxlamağa çalışırıq, çünki uşaqlıqda bizə yalançıların kiminsə gözünün içinə baxa bilməyəcəyi öyrədilir. Yəni böyüklər olaraq göz təması quraraq insana dürüst olduğumuzu çatdırmağa çalışırıq. Əgər göz təması saxlanılarsa, uşaqlar adətən həqiqəti söyləyirlər".
4. Yemək yeyərkən əllərini stolun altında gizlədirsə...
Əgər uşaq günahsızdırsa, səs tonu aydın olacaq və jestlərin normal səviyyəsini qoruyacaq. Yalan danışan uşaq səsinin yüksəkliyini dəyişir və ya əllərini stolun altına qoyur:
"Onların edə biləcəyi başqa bir şey əllərini masanın altına qoymaqdır, çünki psixologiyada "açıq xurma jesti" deyilən bir ifadə var. Buna görə kimsə bizə əllərini göstərməyəndə bu, çox vaxt mənfi xüsusiyyət kimi qəbul edilir. Yeri gəlmişkən, tərpənmək də uşağın bütün həqiqəti söyləmədiyini göstərən vacib bir göstəricidir. Beləliklə, bıçaq və ya yeməklə oynamaq bu ssenaridə qırmızı bayraq ola bilər".
Xəbərlər     Baxılıb: 1043   Tarix: 07 oktyabr 2022
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az geyim seçimi geyim dəbləri qaşların formalari aciq cinsi elaqe ana südü islamda hicab ordan burdan buga burcu oxatan novruza aid hakışda qoğalın nağlı xerçeng