Bu şəxslər daha çox xərçəngə tutulurlar - Araşdırma
Qlazqo Universitetinin alimləri öyrənmə qüsuru olan insanların metastatik xərçəngə tutulma ehtimalının daha yüksək olduğunu müəyyən ediblər. Bu əhali qrupunda xərçəngdən ölüm riski də artır.
Milli.Az publika.az-a istinadən xəbər verir ki, araşdırmanın nəticələri "BMJ Open" jurnalında dərc olunub.
Tədqiqatçılar zehni geriliyi olan yetkinlərin sayını müəyyən etmək üçün 2011-ci il Şotlandiya siyahıyaalınmasının nəticələrindən istifadə ediblər. Tədqiqatçılar daha sonra bu məlumatları Şotlandiya Xərçəng Reyestrinin arxivindəki məlumatlarla müqayisə ediblər.
Alimlər müəyyən ediblər ki, öyrənmə çətinliyi olan böyüklərdə naməlum metastatik xərçəng (digər orqanlara yayılmış xərçəng) inkişaf riski yüksəkdir. Həmçinin müəyyən edilib ki, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanların ümumi əhaliyə nisbətən inkişaf etmiş xərçəngdən ölmək ehtimalı üç dəfə çoxdur.
Öyrənmə əlilliyi olan və olmayan qadınlar arasında vaxtından əvvəl ölümün ən çox yayılmış səbəbləri süd vəzi xərçəngi, həzm sistemi xərçəngi (xüsusilə kolorektal xərçəng) və ağciyər xərçəngi olubşb. Bununla belə, əqli geriliyi olan qadınlarda süd vəzi, yumurtalıq və uşaqlıq boynu xərçəngindən ölüm riski daha yüksək olub.
Öyrənmə əlilliyi olan kişilərdə ölümün ən çox yayılmış səbəbləri həzm sisteminin bədxassəli şişləri (ən çox kolorektal xərçəng), ağciyər xərçəngi və mənşəyi məlum olmayan xərçəngdir.