DİQQƏT! Prezidentdən işsizlərlə bağlı ÇAĞIRIŞ
DİQQƏT! Prezidentdən işsizlərlə bağlı ÇAĞIRIŞ"İqtisadi vəziyyətimiz yaxşılaşır. Keçən il, - mən ötən il burada demişdim, - iqtisadi sabitləşmə, dərin iqtisadi islahatlar ili idi. Bu islahatlar öz bəhrəsini verməyə başlamışdır. Bu il isə artıq inkişaf ilidir. İlin iki ayının göstəriciləri bunu təsdiqləyir. Böyük olmasa da, iqtisadi artım var".
Xanim.az xəbər verir ki, bu sözləri prezident İlham Əliyev Bakıda keçirilən Novruz şənliyində çıxışı zamanı bildirib.
O deyib: "Ümumi daxili məhsul 0,4 faiz artıbdır. Qeyri-neft sənayemiz isə 5 faiz, kənd təsərrüfatı 3 faizdən çox artıb. Yəni, bu, iqtisadi inkişafımızın əsas göstəriciləridir. Neft-qaz ixrac edən bir çox başqa ölkələrdən fərqli olaraq, keçən il biz öz valyuta ehtiyatlarımızı qoruya bilmişik, xərcləməmişik. Halbuki, xərcləyə bilərdik. Ancaq biz ölkəmizin uzunmüddətli maraqları haqqında düşünürük. Biz hər il valyuta ehtiyatlarımızı artırmalıyıq. Buna nail oluruq. Bu gün bizim valyuta ehtiyatlarımız xarici borcumuzdan beş dəfədən çox artıqdır. Bəlkə də dünya miqyasında çox az ölkə tapılar ki, bu göstərici bu səviyyədə olsun.
Bizim iqtisadi inkişafımız Davos Dünya İqtisadi Forumu tərəfindən də yüksək qiymətləndirilib. Bu il ölkələrin iqtisadiyyatlarının rəqabətqabiliyyətliliyinə görə Azərbaycan 37-ci yerə layiq görülüb. Keçən il biz 40-cı yerdə idik. Yəni, bu, onu göstərir ki, hətta neftin qiymətinin kəskin düşməsinə baxmayaraq, Dünya İqtisadi Forumu bizim iqtisadiyyatımızı daha da yüksək pilləyə qaldırıb.
Əlbəttə ki, dünya miqyasında iqtisadi rəqabətliliyə görə, ən inkişaf etmiş 40 ölkə sırasında olmağımız uğurlu iqtisadi siyasətimizi əks etdirir. Onu göstərir ki, biz bu uğuru təkcə neft, qaz hesabına deyil, ciddi şaxələndirmə və islahatlar hesabına əldə etmişik.
Davos Forumunun ikinci önəmli reytinqi inkişafda olan ölkələrin inkişaf səviyyəsidir. Biz burada da bütün inkişaf edən ölkələr arasında birinci-ikinci yerləri bölüşürük. Bu, bizim siyasətimizə, iqtisadi siyasətimizə verilən ən gözəl qiymətdir. Əminəm ki, bu il iqtisadi inkişaf davam etdiriləcək".
Prezident vurğulayıb ki, çox böyük planlarımız var: "İnvestisiya proqramı real sektorun inkişafına xidmət göstərəcək. Bu il kənd təsərrüfatında il ərzində 150 min hektardan çox torpağa su veriləcək. Bu, 100 minlərlə iş yerinin yaradılması deməkdir. Bu, kənd təsərrüfatının və ixracın artırılması deməkdir. Biz ilin iki ayında ancaq dövlət sektorunda 40 mindən çox yeni iş yeri yaratmışıq. Nəyə görə? Ona görə ki, işsizlik artmasın. Çünki keçən il dövlət investisiyaları azalmışdır, xüsusilə tikinti sektorunda. Bəzi vətəndaşlar işlərini itirmişlər. Bank sektorunda da problemlər yaşandı. Bəzi banklar bağlandı, vətəndaşlar işlərini itirdilər. Ona görə, mən biznes qurumlarına da çağırış etdim ki, hər bir şirkət heç olmasa bir-iki nəfəri işə götürsün. Bəlkə bu, onlara o qədər də lazım deyil, ancaq biznes də sosial məsuliyyətini dərk etməlidir. Bizim dövlət şirkətlərimiz və yerli icra orqanları üçün xüsusi büdcə ayrılıb. İndi 40 mindən çox insan ictimai işlərə və digər təmir-tikinti işlərinə cəlb edilib. Ona görə, əminəm ki, bu il Azərbaycan öz iqtisadi inkişafını davam etdirəcək".
Xəbərlər     Baxılıb: 2781   Tarix: 18 mart 2017
Keyfiyyətli yuxu həm fiziki, həm də psixoloji sağlamlığın əsas şərtlərindən biridir. Mütəxəssislər bildirirlər ki, yatmazdan əvvəl bəzi sadə vərdişlərə əməl etmək yuxuya getmə müddətini qısaldır və səhər daha enerjili oyanmağ
Ürək sağlamlığı üçün ən faydalı tərəvəz
Ürək-damar xəstəlikləri dünyada ölüm səbəbləri arasında hələ də ilk sıralardadır. Lakin yeni aparılan araşdırmalar göstərir ki, təbiətin bizə təqdim etdiyi bir tərəvəz ürək sağlamlığını qorumaqda dərmanlar qədər təsirli ol
Zərərsiz bildiyimiz vərdişlər xərçəngə aparır - Onkoloqdan xəbərdarlıq
40 yaşdan aşağı insanlarda bağırsaq xərçəngi riskini artıran, zərərsiz görünən bəzi vərdişlər cəmiyyət arasında narahatlıq yaradıb. . xəbər verir ki, həkim rusiyalı onkoloq Sergey İvanovbildirib ki, gənc yaşda bu xəstəliy
Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində iki nəfər meymunçiçəyi xəstəliyinə yoluxub. Həkimlər onları şəhər klinikalarından birinə hospitalizasiya ediblər. xəbər verir ki, bu barədə REN TV məlumat yayıb. Məlumata görə, pasiyentləri
Avtomobilinizə əsla plastik şüşədə su qoymayın - səbəb
Maşında unudulan bir şüşə su sadəcə sağlamlığınız üçün təhlükə deyil, həm də avtomobilinizin yanmasına səbəb ola biləcək bir "saatlı bomba"ya çevrilə bilər. Alimlər və yanğınsöndürmə mütəxəssisləri bu mövzuda cidd
geymler 2026 toy makiyajlari geyim və ayaqqabılar qaraciyər sevişmə goyemin faydasi tozsoranlar kosmetika efsaneler 8 mart insan terezi rus dilini öyrənək 2 ci dərs