Eyni paltarı 2 gün geyinənləri gözləyən TƏHLÜKƏLƏR
Eyni paltarı 2 gün geyinənləri gözləyən TƏHLÜKƏLƏRHavalar isti olanda paltarları da tez-tez dəyişirik. Ancaq şalvar kimi bəzi geyimləri insanlar ardıcıl olaraq 2-3 gün geyinirlər.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, kənardan təmiz görünsə və pis qoxu gəlməsə belə, bir dəfə geyinilən geyimi ikinci gün təkrar geyinmək olmaz. Çünki bu, bəzi təhlükəli vəziyyətlərlə üzləşməyinizə səbəb ola bilər.
Milli.Az bildirir ki, Medicina.az həmin təhlükələrin nələr ola biləcəyini araşdırıb:
Sızanaqlara səbəb olur
Kürək və sinə nahiyənizdə sızanaqların yaranmasını istəmirsinizsə, hər gün paltarınızı dəyişməyi unutmayın. Çirkli paltarlar tər və bakteriyaları toplayır. Bu da məsamələrin tıxanmasına səbəb olur. Tər, ölü dəri hüceyrələri ilə birləşdikdə, omba da daxil olmaqla, bədənin demək olar ki, hər yerində qıcıqlanmaya və sızanaqlara səbəb ola bilər.
Pis qoxuya səbəb olur
Paltarlarınız qoltuq altı təri ilə təmasda olur. Mikroblar və bakteriyalar təri sevir və ikisinin birləşməsi xoşagəlməz bədən qoxusuna səbəb olur. Bu sizi gündəlik həyatda çətin vəziyyətə sala bilər.
Xəstəliklərə yoluxmağa səbəb olur
Hamımızın dərisində bakteriya var və paltarımıza düşən mikrobların çoxu öz bədənimizdən gəlir. Bununla belə, mikrobların başqa insanlardan paltarlarınıza keçməsi də mümkündür.
Bunların çoxu zərərsiz olsa da, bəziləri infeksiyaya səbəb ola bilər. Xüsusən də dəri probleminiz varsa, çox böyük təhlükə altında olacaqsınız.
Qaşıntıya səbəb olur
Dərinizdə qaşıntı və ya səpgi müşahidə edirsinizsə, bu, paltarınızı daha tez-tez dəyişdirməyiniz lazım olduğuna işarədir. Çirkli paltar dəri ilə təmasda olduqda parça üzərində toplanan yağlar və bakteriyalar dərinin qıcıqlanmasına səbəb olur.