Hansı tərəvəz dərini cavanlaşdırır, saçları parlaq edir?
Hansı tərəvəz dərini cavanlaşdırır, saçları parlaq edir?Dəriyə və saça qulluq istədiyiniz görünüşə nail olmaqda əsas rol oynayır. Ancaq hamı bilmir ki, sağlam saçların və gənc dərinin sirlərindən biri sadə və sərfəli bir tərəvəzdə gizlənə bilər.
Milli.Az lent.az-a istinadən bildirir ki, tanınmış vizajist Hayley Uoker xiyar ekstraktı ilə zənginləşdirilmiş dəriyə qulluq məhsullarından istifadə etməyi tövsiyə edib. O qeyd edib ki, bu tərəvəz həssas və iltihablı dərini sakitləşdirmək üçün xüsusilə təsirlidir.
"Xiyarın bir sıra faydaları var ki, bu da onu müxtəlif dəri tipləri, xüsusən də qızartı və qıcıqlanma ilə mübarizə aparanlar üçün ideal edir", - Walker deyir.
Xiyar ekstraktı antioksidanlar ehtiva edir və qızartı və qıcıqlanmanı aradan qaldırmağa kömək edən iltihab əleyhinə xüsusiyyətlərə malikdir. Bundan əlavə, xiyar əla nəmləndiricidir, xüsusilə quru dərilər üçün faydalıdır. Bunun sayəsində dəri hamar, yumşaq və yaxşı nəmlənmiş olur.
Xiyarda olan antioksidantlar onu sərbəst radikallarla, dərini stresə salan və qırışlara, tünd ləkələrə və qeyri-bərabər dəri tonuna səbəb olan molekullarla mübarizədə güclü bir agent edir.
Xiyarda olan K vitamini qan dövranını yaxşılaşdırır, şişkinliyi azaldır, C və E vitaminləri isə dərinin parlaqlaşmasına və göz altındakı qara dairələrin yox olmasına kömək edir.
Saç baxımında xiyar
Xiyardan yalnız dəri deyil, bu tərəvəz saçın sağlamlığına da faydalı təsir göstərir. Hayley Walker, xiyarın qan dövranını və saç köklərinin qidalanmasını yaxşılaşdıran, tərkibindəki K vitamini sayəsində saçların böyüməsini təşviq etdiyini vurğulayır.
Xiyar həmçinin sebum istehsalını tənzimləməyə kömək edir, baş dərisinin təbii yağlarına saçları qidalandırır və onları nəmləndirir. Nəticədə saçlarınız ipək və parlaq olur.
Bununla belə, maksimum fayda əldə etmək üçün xiyarın təzə, möhkəm və ağır olması lazım olduğunu xatırlamaq lazımdır. Əks halda, təsir o qədər də əlverişli olmaya bilər.
Xəbərlər     Baxılıb: 814   Tarix: 25 oktyabr 2024
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az geymler 2025 gozel gorunmek kosmetika mehsullari tut aragi haqqinda toy ucun qisa donlar şirniyyat reseptləri maraqlıdır gulmeli hakista veten haqqinda bayatilar hamilelik sac duzumleri xerceng