Qadınlarda ən çox rast gəlinən PROBLEM... - Cinsi yolla keçən xəstəliklər
Qadınlarda ən çox rast gəlinən PROBLEM... - Cinsi yolla keçən xəstəliklərBakterial vaginoz (digər adı vaginal disbakteriozdur) vaginal mikrofloranın tərkibinin pozulduğu patoloji vəziyyətdir.
Milli.Az "Medicina"-ya istinadən xəbər verir ki, normalda vaginada laktik turşu bakteriyaları yaşayır. Bakterial vaginozda onların sayı azalır, patogenlərin çoxalması üçün əlverişli şərait yaradılır.
Bu, hər üçüncü qadında baş verir. Cinsiyyət orqanlarının iltihabi xəstəlikləri olan qadınların yarıdan çoxunda bakterial vaginoz var. Bakterial vaginozlu qadınların təxminən yarısında bağırsaq disbiozu da var.
Bakterial vaginozun səbəbləri tam aydınlaşdırılmamışdır. Bu patologiyanın inkişafında orqanizmdə hormonal balansın pozulması, immun müdafiənin azalması, cinsiyyət orqanlarının xroniki infeksiyaları və cinsi yolla keçən xəstəliklər, antibiotiklər və hormonal dərmanlarla vaginal süpozituarların istifadəsi rol oynayır.
Bakterial vaginozun əsas əlaməti - vaginadan pis qoxulu axıntıdır. Çox vaxt onu köhnə balığın qoxusu ilə müqayisə edirlər. Bu simptom normal olaraq vaginada yaşamayan mikroorqanizmlərin həyati fəaliyyəti ilə əlaqələndirilir.
Başlanğıcda sekresiyalar maye olur, boz və ya ağ rəngə malikdir. Gələcəkdə onlar yaşıl, sarı olur, köpük görünür. Çox vaxt bu, bir qadını narahat edən bakterial vaginozun yeganə təzahürüdür. Vaginada yanma, qaşınma, vaginada narahatlıq hissi olur. Cinsi əlaqə zamanı narahatlıq yaranır.
Bakterial vaginozda vaginal mukozanın qoruyucu mexanizmləri düzgün işləmir. Bu, vaginit inkişaf riskini artırır. Tədricən iltihab prosesi matkaya, fallopiya borularına, yumurtalıqlara yayılır. Zamanla bu, sonsuzluğun, menstrual pozuntuların inkişafına gətirib çıxardır.
Zamanında ginekoloqa müraciət etmək lazımdır.