YENİ QANUN GƏLİR: Artıq online ...
Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyat (elektron ticarət) vergiyə cəlb edilməsi nəzərdə tutulur. Vergilər naziri Fazil Məmmədovun açıqlamasına görə, bu məqsədlə "Elektron ticarət haqqında" qanun layihəsi hazırlanıb. Qanun layihəsi elektron ticarətin əhatə dairəsinin genişləndirilməsini, elektron ticarətin əsas iştirakçılarından olan kart təşkilatının, təcrübədə geniş tətbiq edilən pul kisəsinin anlayışını, habelə elektron ticarətin iştirakçısı olan satıcıya dair tələbləri müəyyən edən normaları özündə ehtiva edir.
F.Məmmədov qeyd edib ki, Vergi Məcəlləsinə də rəqəmsal iqtisadiyyat çərçivəsində aparılan əməliyyatların vergiyə cəlb edilməsinin işlək mexanizmini müəyyən edən müddəaların əlavə edilməsi nəzərdə tutur: "Layihəyə elektron ticarət qaydasında işlərin və xidmətlərin təqdim edilməsinə, habelə elektron qaydada təşkil olunan lotereyaların, digər yarışların və müsabiqələrin keçirilməsinə görə ƏDV-nin alıcısının olduğu yerdə vergiyə cəlb edilməsi ilə bağlı müddəa da daxil edilib. Həmin müddəalara əsasən vergi orqanlarında uçotda olmayan şəxslər tərəfindən ödənişlər aparılarkən yerli bank, xarici bankın Azərbaycandakı filialları və ya poçt rabitəsinin milli operatoru tərəfindən qeyri-rezidentə ödənilməli olan məbləğə ƏDV hesablanmalı, alıcının vəsaiti hesabına tutulmalı və büdcəyə ödənilməlidir".
Publika.az-a qanunu şərh edən iqtisadçı-ekspert Rəşad Əliyev bildirdi ki, bu ölkə daxilində satılan malların qiymətinə təsir etməyəcək: "Sadəcə online sifarış əvvəlki kimi sərfəli olmayacaq. Bildiyiniz kimi online sifariş daha ucuz başa gəlirdi. Artıq sifariş ediləcək məhsulun qiyməti ölkə daxilində satılan məhsulla eyniləşəcək".(publika)