Ayaq barmaqları arasında kök salan göbələk şiddətli qaşınma və suluqlar yaradır? Qarşısını necə alaq?
Ayaq barmaqları arasında kök salan göbələk şiddətli qaşınma və suluqlar yaradır? Qarşısını necə alaq?Elə xəstəliklər var ki, müəyyən fəsillərdə özünü daha da qabarıq büruzə verir. Məsələn, yay aylarında dəri xəstəlikləri daha geniş yayılır. Nəm və rütubətli mühit də bir çox infeksion xəstəliyin yayılmasının əsas səbəblərindəndir. Belə mühitdə ən çox yayılan xəstəlik ayaq göbələyidir.Xəstəlik vaxtında aşkarlanıb müalicə olunmazsa, bütün bədən səthinə yayıla bilər.  Bütün dermatoloji xəstəliklər sırasında dırnaq və dərinin göbələk xəstəliyinin yayılma tezliyi 45%-dir.
Göbələk xəstəliyinin törədicilərinə görə göbələk xəstəlikləri rubrofitiya və epidermofitiya olmaqla 2 qrupa bölünür:
"Hər iki göbələk xəstəliyinin kliniki görünüşü və inkişaf mexanizmi bir-birinə çox oxşadığı üçün onları "mikoz" adıyla birləşdirirlər. İnfeksiyanın əsas yayılmasına kömək edən dırnaq göbələyi (onixomikoz) və ayaq göbələyidir.
Ayaq və dırnaq göbələklərinin əsas simptomlarına barmaqlar arasında çatlar (adətən 1 və 2-ci, 4 və 5-ci barmaq arasında), dırnaqların həddən artıq qalınlaşması və nazikləşməsi, qaşınma və yanğı hissi, qızartı və dərinin soyulması, çoxqatlı çatların olması, dırnaqlardan xoşagəlməz qoxunun olması aiddir".
Dərinin göbələklə zədələnməsi əsasən ayaqdan, xüsusilə barmaqlar arasından çat və dərinin soyulmasından başlayır:
"Bir qayda olaraq dəridə yavaş-yavaş qırmızı rəngdə kiçik qabarcıqlar əmələ gəlir, qabarcıqların partlaması nəticəsində dəridə yaralar və çatlar formalaşır. Ayaqdakı göbələyi müalicə etmədikdə proses dırnaqları da zədələyir. Dırnağa düşən göbələk orada inkişaf edib artır. Tədricən dırnaq qalınlaşır, səthi nahamar olur və üzərində sarı rəngli ləkələr əmələ gəlir. Dırnaqlar asanlıqla qırılır, ovulur və estetik görkəmini itirirlər".
Mikozun müalicəsi kompleks və ya monoterapiya şəkilində aparıla bilər. Barmaqarası mikozun müalicəsi kompleks şəkildə aparıldıqda daha effektiv sayılır, bu zaman həm yerli, həm də sistem təsirli vasitələrdən istifadə olunur.
Göbələklə mübarizədə ən effektli vasitələr xüsusi göbələk əleyhinə olan kremlər, məlhəmlər və gellərdir. Bu preparatlar apteklərdə reseptsiz satılır.
Lakin bu vasitələrdən düzgün istifadə etmək lazımdır ki, lazım olan effekt əldə olunsun. Əvvəl ayaqlar (və ya əllər və ya digər göbələklə zədələnmiş bədən hissəsi) sabunla yaxşı yuyulmalı və yumşaq dəsmalla qurulanmalıdır. Göbələk pəncədə olduqda, vasitə tək zədələnmiş yerə deyil, pəncənin bütün səthinə çəkilməlidir. Göbələk barmaqlar arasında olduqda, zədələnmiş barmaqlara və onlara yaxın olan dəriyə göbələkəleyhinə krem çəkilir. Göbələk bədəndə olduqda, zədələnmiş dəriyə və ətrafda olan sağlam dəriyə (2 sm) göbələk əleyhinə krem və ya məlhəm çəkilməlidir ki, sağlam dəridə yerləşə bilən göbələk ocaqları yox olunsun.
Bu vasitələr adətən gündə 2 dəfə olmaqla 4-6 həftə ərzində dəriyə çəkilməlidir. Əgər hətta 1-2 həftədən sonra dəri tam sağalarsa, müalicəni davam etmək lazımdır. Bu xəstəliyin yenidən inkişaf etməsinin ehtimalını azaldır.
Protivoqribkovıy gel xaricə tətbiq etmək üçün qaşınma, bakteriya və göbələkəleyhinə preparatdır. Protivoqribkovıy gel ayaqdakı patogen göbələk hüceyrəsini məhv edir. Ayaqdakı qaşınmanı, barmaqlararası sulanmanı aradan qaldırır. Dəri səthində olan patogen mikrofloraya bakterisid təsir göstərir, göbələklə zədələnmiş dərinin daha dərin qatlarına təsir göstərir.
Protivoqribkovıy gel gündə iki dəfə nazik qatla göbələklə zədələnmiş nahiyəyə çəkilir.
Eyni zamanda tövsiyə olunur ki, ilk növbədə təmizliyə riayət olunsun. Su, sabun, yoddan istifadə etməklə, ayaqlar təmiz və quru saxlanmalı, corablar tez-tez dəyişilməlidir. Ayaqqabı alarkən diqqətlə seçmək lazımdır. Həmçinin ayağın ölçüsünə uyğun ayaqqabı alınmalıdır. Geyinib-soyunma otaqları, üzgüçülük hovuzları, ortaq istifadə edilən duş və vannalar, manikür və ya pedikür alətləri göbələk xəstəliyi üçün əsas mənbələr olduğundan, ehtiyatlı olmaq tələb olunur.
Göbələkəleyhinə gel  1% 30: Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən 16.06.2023 tarixində verilmiş 020523 seriya nömrəli uyğunluq sertifikatı.
Sifariş və məlumat üçün:
*7700
077 603 77 00 (WP)
077 623 77 00 (WP)
077 753 77 00 (WP)
077 754 77 00 (WP)