"Bəyənmədiyiniz meyxanaçıların mahnıları ilə məclislərdə at oynadırsız" - Aydın Sani
"İndi səhnədə olan "civcivlər" artıq yavaş-yavaş ələnirlər.Bir neçə ildən sonra hansısa tanışının əli ilə jekdə katibə kimi işləyəcəklər.Çünki onlar heç kimə lazım deyillər. Adam özünü dinləyiciyə necə "soxuşdura"bilər? Bədəni ilə? Onlarda bu özgüvəni yaradan, onlara baxıb ağzının suyunuaxıdan üç, dörd nəfərdir".
Bu sözləri azxeber.com-a müsahibəsindəmüğənni Aydın Sani deyib.
İddialarını səsləndirərkən həmkarlarının adlarını çəkməkdəndə çəkinməyən sənətçi bayağı mahnılardan söz açıb:
"Dediyimiz bu bayağı axı nə deməkdir? Buna baxmaqlazımdır ilk əvvəl. Sizdən soruşsam Röya, Brilliant Dadaşova, Aygün Kazımovabayağıdır? Deyəcəksiniz yox. Amma gəlin indi onların da oxuduğu mahnıların sözlərinəbaxaq. Misal üçün, Röyanın "Tut əlimdən" mahnısı... Bu nəğmə əruz vəznindədir. Amma onu Röya oxuduğu üçünsizə bayağı gəlmir. Burdan da o nəticəyə gəlirik ki, biz "nə" ilə yox, "kim"iləmübarizə aparırıq. Brilliant Dadaşovanın, Ədalət Şükürovun, Röyanınrepertuarından ən az üç bayağı mahnını mən sizə sübutu ilə göstərə bilərəm. Nəüçün xüsusilər bayağı oxuyanda sizə toxunmur? Onlar hamısı elə elit məclislərdəbəyənmədikləri meyxanaçı uşaqların yazdığı sözlər ilə at oynadırlar. Böyük məclislərin,böyük insanlarını rəqs elətdirirlər o bəyənəmədikləri meyxanaçıların mahnılarıilə. Kimsiz ki, guya? Mən dediklərimdən əmin olduğum üçün ad çəkməyə də çəkinmirəm.Üzünüz əyridirsə, güzgünü niyə sındırısız, üzünüzü düzəldin. İçi mən qarışıqbir çox sənət yoldaşlarım şou-biznesdə ümumidir. Bir də var ki, xüsusi olanlar,seçilənlər. Məsələn, mən özümdən deyim. Hansısa məclisdə yad bir xanımla səmimigörüntüm yayılsa ilk öncə mənim xanımım deyər ki, Aydın bu nə səmimiyyətdir? Məndənaçıqlama gözləyəcək. Amma Aygünlə və ya Röya ilə şəkil çəkdirsəm, mənə o sualıverərlər? Təbii ki, yox. Xalq tərəfindən qəbul olunan simalar var".
Müğənni bəzi qadın həmkarlarını tənqid edib:
Qaldı ki, obiri "civcivlərə", onlar artıq yavaş-yavaş ələnirlər. Bir neçə ildən sonrahansısa tanışının əli ilə jekdə katibə kimi işləyəcəklər. Çünki onlar heç kiməlazım deyillər. Xanımlardan çox danışmaq istəmirəm amma o mənimlə eyni səhnənibölüşürsə, artıq burda kişi, qadın söhbəti olmamalıdır. Elə sənətkarlarımız varki, mən onlardan sonra səhnəyə çıxanda utanıram. Hətta adımın onların adındansonra səslənməsindən belə utanıram. Adamın bir az vicdanı olar. Onlardan sonraadam özünü dinləyiciyə necə "soxuşdura" bilər? Bədəni ilə? Onlarda bu özgüvəniyaradan, onlara baxıb ağzının suyunu axıdan üç, dörd nəfərdir.
Bəs onlar kimə güvənirlər sualına isə Sani "Daydaylarına!Ənkələrinə!" cavabını verib.