DİQQƏT! Bu ailələrin uşaqlarının bağçaya qəbulu zamanı güzəştlər olacaq
DİQQƏT! Bu ailələrin uşaqlarının bağçaya qəbulu zamanı güzəştlər olacaqAzərbaycanda bəzi kateqoriyadan olan ailələrin uşaqlarına məktəbəqədər təhsil müəssisələrinə qəbul zamanı güzəştlər olacaq.
Qadinsayti.az xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin sədri İsa Həbibbəyli komitənin bugünkü iclasında "Məktəbəqədər təhsil haqqında" qanun layihəsinin II oxunuşda müzakirəsi zamanı deyib.
İ.Həbibbəyli bildirib ki, layihəyə əsasən, dövlət məktəbəqədər təhsil müəssisəsinə ilk növbədə işləyən tək valideynlərin, təhsil alan anaların, I və II qrup əlillərin, Qarabağ müharibəsi iştirakçılarının və əlillərinin, hərbi xidmətdə olan ataların uşaqları, çoxuşaqlı ailələrdən olan uşaqlar, qəyyumluqda olan uşaqlar qəbul ediləcəklər.
O qeyd edib ki, məktəbəqədər təhsil müəssisəsində təhsil alanlar üçün nəzərdə tutulan ödəniş haqqı əmək bazarının tələbatına uyğun olaraq tələb-təklif prinsipi əsasında tənzimlənəcək:
"Əvvəllki layihəyə əsasən, məktəbəqədər təhsil müəssisələrində hər bir uşağa görə ödənişlərin müəyyən olunması müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyənləşdirdiyi qaydalara uyğun olmalı idi. Nəzərə almışdıq ki, belə olduqda pərakəndəliyin qarşısını ala bilərik və orta qiymətlər müəyən edilər. Lakin birinci oxunuşdan sonra keçirilən müzakirələrdə bildirildi ki, bu məsələdə bir qədər sərbəstliyə şərait yaratmaq lazımdır. Ona görə də indi belə təklif edilir ki, məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin təhsil haqları müəyyənləşdirilərkən bazar iqtisadiyyatına uyğun olaraq tələblər və təkliflər əsas götürülsün. Hələ qarşıda üçüncü oxunuş da var. Bu müddət ərzində hər hansı dəqiqləşdirmələr ola bilər. Əslində, biz də bunu gözləyirik".
İ.Həbibbəyli bildirib ki, dövlət məktəbəqədər təhsil müəssisəsində təlim-tərbiyə alan uşaq üzrsüz səbəbdən 30 gün, üzrlü səbəbdən 60 gün müddətinə təlim-tərbiyə və tədris prosesindən yayınaraq müəssisəyə gəlmədikdə uşaq müəssisədən xaric edilir. Müstəsna hallarda yay dövründə 60 gündən artıq üzrlü səbəbdən və ya valideynin yazılı ərizəsi əsasında müəssisəyə gəlməməsinə icazə verilir.
Komitə sədrinin sözlərinə görə, məktəbəqədər təhsil müəssisələrində tədris dili Azərbaycan dili olmalıdır. Uşaqlara dövlət dilinin öyrədilməsi şərti ilə digər dillərdə təhsil verilə bilər: "Layihədə Azərbaycan dilini əsas tədris dili olaraq qeyd etmişik. Təklifləri nəzərə alaraq, həmin müəssisələrdə xarici qrupların yaradılmasının mümkünlüyünü də məqbul hesab edirik". (Trend)
Xəbərlər     Baxılıb: 1889   Tarix: 16 dekabr 2016
Son günlər virus infeksiyalarına yoluxma hallarında artım müşahidə olunur. Yoluxması asan, sağalması isə zaman tələb edən bu xəstəlik insanları yorur. . Bəs insanların asanlıqla yoluxduğu bu xəstəlik qripdir ya yeni virus?
Dünyada hər altı nəfərdən biri sonsuzdur. Bu göstərici dünya əhalisinin 17,6%-ni təşkil edir və kişi amilinin payı təxminən 50%-dir. xəbər verir ki, bu barədə "Sechenov University"nin Urologiya və İnsan Reprodukti
Qış aylarında hava temperaturunun enməsi və rütubətin azalması dərinin qurumasına, çatlamasına və həssaslaşmasına səbəb olur. xəbər verir ki, mütəxəssislər soyuq havada dəriyə xüsusi qulluq etməyi tövsiyə edirlər. Nəmləndiricidə
20 yaşlarda belə başlaya bilər: "Parkinson"un gizli əlamətləri
Əksəriyyətimiz əl titrəməsinin "Parkinson" xəstəliyinin ən açıq simptomu olduğunu bilirik. Bəs sizə bəzi digər simptomların gözlədiyinizdən daha tez, hətta 20 yaşlarınızda belə görünə biləcəyini desək necə olar?
Alimlər tərəfindən aparılan yeni araşdırma göstərir ki, gündəlik həyatda tez-tez istehlak etdiyimiz gavalı sadəcə vitamin mənbəyi deyil. Bu meyvənin tərkibində olan polifenolların ağciyər xərçəngi hüceyrələrinin inkişafın
Kimlər gündüz yatmalıdır, kimlər yox?
Aparılan tədqiqatlar göstərir ki, günün ortasında edilən qısa istirahət iş qabiliyyətini əhəmiyyətli dərəcədə artıra, diqqəti gücləndirə və sinir sistemini həddindən artıq yüklənmədən qoruya bilər. Lakin mütəxəssislər xəbərdarlı
Gündəlik vərdişlər həzmin sağlamlığına və funksiyasına əhəmiyyətli dərəcədə təsir göstərir və bu təsir çox mənfi ola bilər. -a istinadən xəbər verir ki, məşhur həkimlər Yelena Malışeva, German Qandelman və Andrey Prodeu
Evimizdəki ən çirkli yer: Tualetdən 5 dəfə daha təhlükəlidir
Elmi araşdırmalar gündəlik istifadə etdiyimiz adi məişət əşyalarının sağlamlığımız üçün ciddi təhlükə yarada biləcəyini ortaya qoyub. . xəbər verir ki, araşdırmalara görə, plastik qəhvə fincanları, mətbəx süngərləri, ça
"Damarların möhkəm və elastik qalması üçün zərərli vərdişlərdən imtina, fiziki aktivlik və balanslı qidalanma vacibdir". -a istinadən xəbər verir ki, bunu rusiyalı kardioloq Polina Savina bildirib. Həkim qeyd edi
makiyaj instagram hamiləlik kosmetoloq psixologiya maraqlı faktlar cinsi əlaqə sifahi xalq ədəbiyyatı kosmetika qızlıq pərdəsi hamilelik yumurta terezi