* hazır şirniyyat məmulatları.
3 ay keçdikdən sonra hamilə qadınlar qidalarına daha diqqətlə yanaşmalıdırlar. 3 ayından doğuma qədər ana həm özü, həm də uşağın sağlamlığı üçün qidasına daha həssas yanaşmalıdır. Bu zaman kəsiyində analar gün ərzində 5-6 dəfə qida qəbul eləməlidirlər.
Qəbul etdikləri qidaların arasında meyvə, süd, qatıq nə qədər çox olarsa, bir o qədər yaxşı olar.
Hamilələr həftədə ən az 2 dəfə ət yeməlidirlər. Hamilə qadın yediyi ətə diqqət yetirməlidir. Ət və ət məhsullarının yaxşı bişməsi lazımdır ki, hamilələrdə heyvan mənşəli xəstəliklər baş verməsin.
Hamilə qadınlar həftədə 1 dəfə  balıq yeməlidirlər.
Hamilələrin axşam yatmazdan əvvəl meyvə və zeytun yeməklərində fayda var.
Hər gün bir-neçə dənə qoz, badam, əncir qurusu yemək hamilə qadının Omeqa 3 yağına olan təlabatını az da olsa ödəyir.
Hamilə qadın gün ərzində bol su və ya açıq rəngli çay içməlidir.
Hamiləlik zamanı ananın çəkisi 10-14 kq arta bilir.
Qidasına nəzarəti artırmaqla yanaşı hamilə qadın hər gün piyada gəzməlidir. Hamiləlik zamanı üzmək, yoqa ilə məşğul olmaq və hamilə qadınlar üçün nəzərdə tutulmuş idman növləri ilə məşğul ola bilər.
Xəbərlər     Baxılıb: 1365   Tarix: 04 fevral 2023
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az gozel gorunmek geyim necə seçməli geyim şəkilləri qadın testləri öd daşı kisi ve qadin intim munasibetleri cinsi elaqe bayatılar bürcler insan hakisdalar faydalı bilgilər