Körpəsini südü ilə bəsləməyən analar üçün SOS - diqqətlə oxuyun
Körpəsini südü ilə bəsləməyən analar üçün SOS - diqqətlə oxuyunAna və körpə üçün ana südü ilə qidalandırmanın bir sıra faydaları var ki, onları şüşə ilə yedirtmədə əldə etmək çətindir.
Ana südünün qida faydaları körpənizə verə biləcəyiniz hər hansı digər qidadan çoxdur və körpənizin ondanəldə etdiyi immun dəstəyi körpəni sağlam və xoşbəxt etmək üçün vacibdir.
Körpələr dünyaya göz açandan sonra onlar üçün hava su qədər ana südü də vacibdir. Amma təsüflər olsun ki, indi bir çox analar öz övladlarını ana südündən məhrum edib. Bəs belə körpələrı hansı təhlükə gözləyir?
Əvvəlcə onu deyək ki, körpəyə süd vermək ilk olaraq ananın özü üçün də faydalıdır. Əmızdırən analarda, gələcəkdə sümük kövrəkliyi, döş, uşaqlıq,yumurtalıq xərçəngı kimi xəstəliklərə tutulma ehtimalı çox aşağıdır.
Uşaq əmizdirən analar, hamiləlik dövründə aldıqları çəkini də asanlıqla ata bilir. Amma daha vacib məqam təbii kı, ana südünün uşağın gələcək həyatinda oynayacağı roldur. Çünkı ana südü körpələrinizi İnfeksiyalardan, diabet, skleroz və ürək xəstəliklərindən, ishala yoluxma hallarından, qulaq infeksiyaları və allergiyadan, diş çürümələrindən, ani Körpə ölümü sindromundan qoruyur. Uşağın, doğulduğu gün ana südü qəbul etməsinin başqa faydaları da var.
Xatirə xanım deyir ki, körpələrin ilk 6 ayda ana südü qəbul etməsi çox vacibdi, amma bu prosesin ən azı bir il davam etməsinin daha çox faydası var. İlk 6 ay ərzində körpəyə ana südü vermək, dıgər qidalarla infeksiyalara yoluxmanın da qarşısını alır. Həkim , gələcək anaların bu mövzu ilə bağlı əvvəlcədən məlumatlandırılmasının tərəfdarıdır. Məsələn, indi təqdim edəcəyimiz ana, bu məlumatlılığın təsirini görüb.
Nə qədər qəribə səslənsə də, bəzi analar bədən quruluşuna xələl gəlməsin deyə, uşaqlarını əmizdirməkdən şüurlu şəkildə imtina edirlər.