Menstural tsikl və qadınların seksuallıq qrafiki
Menstural tsikl və qadınların seksuallıq qrafikiMütəxəxssislər təsdiq edirlər ki, qadının seksuallıq qrafiki birbaşa onun menstural tsiklindən asılıdır. Bu tsikl normalda 28 gün hesab olunur. Alimlər hesab edirlərlər ki, bu müddətdə seksuallıq belə bölünür:
1-5 günlər estroqen və proqesteronlar ən aşağı səviyyədə olur. Bu günlərdə kişilər qadınları az maraqlandırırlar, hətta həddindən artıq sevən qadınlar əks cinsin üzvlərinə qarşı sadəcə laqeyd olurlar.
6-cı gündən 14-cü günə kimi estroqenin səviyyəsi artır, yaşamaq asanlaşır.
Amma hələ ən arzu olunan an gəlib çatmayıb. O təxminən 14-cü güdən 21-ci günə qədər olan müddətdə baş verir. Ovulyasiyadan sonra estroqen ən yüksək dərəcəsinə çatır ki, bu da əsaslı şəkildə qadının fizioloji, hətta əqli göstəricilərinə də təsir edə bilər. Görmə və iybilmə qabiliyyəti kəskinləşir: bu müddətdə qadınlar qoxuları daha yaxşı ayrıd edə bilirlər. Qadınların xasiyyəti də dəyişir: onlar məftun etmək və özlərinə aşiq etmək istəyirlər. Ovulyasisa müddətində feromonların da tərkibi dəyişir. Kişilər bunu hiss edir və onlarda şüurlu şəkildə qadınla yaxınlaşmaq istəyi yaranır.
22-27 –ci günlər ehtiras sönür.