Uşaqlarla istirahətə gedərkən bunları nəzərə almaq lazımdır
Uşaqlarla istirahətə gedərkən bunları nəzərə almaq lazımdırYay aylarında bir çox valideynlər övladlarını istirahət düşərgələrinə göndərirlər. Belə səfər həm uşağın inkişafında mühüm mərhələ ola bilər, həm də ciddi psixoloji sarsıntılara səbəb ola bilər.
Bu fikri müsahibəsində uşaq psixoloqu İrina Zoltova bildirib.
Mütəxəssis qeyd edib ki, hər bir valideyn övladını düşərgəyə göndərmək məsələsinə məsuliyyətlə yanaşmalıdır.
"Uşağın qohumları olmadan uzunmüddətli tətilə nə dərəcədə hazır olduğunu, kifayət qədər özünə qulluq bacarıqlarının olub-olmadığını, digər uşaqlarla ümumi dil, ünsiyyət imkanları qiymətləndirməlidir. Əgər uşaq bu nöqteyi-nəzərdən hazırdırsa, o zaman düşərgə ona bir çox üstünlüklər verəcək. Bu, ona problemlərin həllini öyrənməyə, dünyagörüşünü genişləndirməyə, yeni dostlar tapmağa kömək edəcək",- deyə mütəxəssis müsahibəsində qeyd edib.
Həmçinin İrina Zoltova  əlavə edib ki, ancaq bütün uşaqların açıq havada idmana və əlavə fiziki fəaliyyətə üstünlük vermədiyini nəzərə almaq lazımdır.
"Bundan əlavə, hər kəs evdən kənarda kifayət qədər rahat hiss etmir. Və onlar üçün düşərgəyə səyahət əsl stressə çevrilə bilər",- deyə psixoloq sonda vurğulayıb.