Antibiotikli ətin isə insan orqanizminə fəsadları çoxdur:
-İnsanın qaraciyər, böyrək, həzm orqanlarını zədələyir, işini pozur
-Allergik insanlarda kəskin reaksiyalar verir
-Amma ən pisi hər dəfə toyuq əti yedikcə, insan müəyyən miqdar antibiotik dozası alır. Bu da insanda antibiotiklərə qarşı davamlılıq yaradır. Yəni birdən insan bronxit və ya pnevmoniya olsa, ona toyuqlara verilən antibiotik növlərində dərmanlar təsir etməyəcək.
-Toyuqların yemi: burda zəhərli pestisidlərdən tutmuş qadın hormonu estrogenlərə kimi hər şey qatılır. Bunlar hamısı toyuğun sürətlə çəki yığması üçündür.
-Toyuq filesi çox yeyən qadınlarda bu səbəbdən hormonal disbalans, menstruasiya pozğunluğu, sonsuzluq yarana bilər.
-Hormonal qatqılar immuniteti çökdürür, dəridə səpkilər yaradır, uşaqlarda isə cinsi yetişlənlik inkişafdan qalır.
Satışa verilən hər partiya diqqətlə yoxlanılmır. Yoxlama olan vaxt ola bilər ki, ətdə dərman, antibiotik, hormon göstəricisi normada olsun. Sonradan istehsalçı eyni templə davam edir.
Ona görə toyuq filesinin seçilməsində yenə də əsas yük alıcının üzərinə düşür. Brendin reputasiyası, yoxlama göstəriciləri, istehsalı barədə məlumatınız varsa, o istehsalçının toyuq ətini alın. Çalışın həddən artıq çox şişmiş toyuq və file almayasız.