Unutmayaq!
Unutmayaq!Xocalı soyqırımı Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zamanı baş vermiş ən dəhşətli hadisələrdən biridir. Bu soyqırımda Azərbaycan xalqı minlərlə şəhid qurban verdi.
1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə işğalçı ermənistan silahlı qüvvələri rus hərbiçilərinin köməyi ilə Xocalı şəhərini işğal etdi. Hücumdan əvvəl, şəhər fevralın 25-i axşamdan başlayaraq toplardan və ağır artileriyadan şiddətli atəşə tutuldu. Nəticədə, fevralın 26-ı səhər saat 5 radələrində Xocalı tam mühasirəyə alındı. Mühasirəyə alınan şəhərdə qalmış təqribən 2500 nəfər xocalı sakini Ağdam rayonunun mərkəzinə çatmaq ümidi ilə şəhəri tərk etdi. Amma bir günün içində yer üzündən silinən şəhəri tərk edən 2 500 Xocalı sakinindən 613-ü düşmən gülləsinə tuş gəlib qətliamın qurbanı oldu. Bu soyqırım nəticəsində 63-ü uşaq, 106-ı qadın, 70-i yaşlı insan olmaqla – 613 nəfər Xocalı sakini qətlə yetirildi, 8 ailə tamamilə məhv edildi, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq valideynlərindən birini itirdi. Düşmən gülləsinə tuş gəlib yaralanan 487 nəfərdən 76-sı uşaq idi. Faciə zamanı1275 nəfər sakin əsir, 150 nəfər isə itkin düşdü.
Xocalı faciəsinin acı nəticələrini hamı bilməli və daim yadda saxlamalıdır.
Allahdan şəhidlərimizə rəhmət diləyirik!