Uşaq normal olaraq ildə neçə dəfə xəstələnə bilər? – CAVAB
Uşaq normal olaraq ildə neçə dəfə xəstələnə bilər? – CAVABHəkim bir uşağın normal olaraq ildə neçə dəfə xəstələnə biləcəyini açıqlayıb.
Milli.Az lent.az-a istinadən xəbər verir ki, məktəbəqədər yaşında olan uşaqlar ilk dəfə müxtəlif virus, bakteriya və infeksiyalara məruz qalırlar. Bu, onları öskürək, burun tıkanıklığı, burun axması və qızdırma kimi simptomları olan ARI-yə qarşı həssas edir.
"Gənc uşaqların il ərzində bir neçə ARI və ya mədə-bağırsaq pozğunluğu yaşaması olduqca normaldır. Bir uşağın əziyyət çəkə biləcəyi ümumi xəstəliklərin sayı böyüklərdən daha çoxdur. Bəzi araşdırmalar göstərir ki, uşaqlar ildə səkkiz dəfəyə qədər soyuqdəyməyə yoluxa bilərlər və bu, yalnız soyuq mövsümdə olur", - deyə həkim qeyd edib.
Həkim eyni zamanda bildirib ki, ARİ-lər məktəblərdə və uşaq bağçalarında asanlıqla yayılır.
"Əgər uşaq bağçaya getməyibsə, o zaman məktəbin birinci siniflərində tez-tez ARI-nin inkişaf etmə ehtimalı çox sayda infeksiya ilə təmasda olan uşaqlara nisbətən daha yüksəkdir".
Buna əsaslanaraq, həkimin dediyi kimi, uşaqlar orta hesabla ildə 5-6 ARİ-dən əziyyət çəkirlər, lakin hətta 8-dən 10-a qədər xəstələnmə normanın bir variantı ola bilər. Bu vəziyyətdə, xəstəlik zamanı ağırlaşmaların tezliyini və xarakterini, həmçinin uşağın bədəninin xəstəliyin öhdəsindən nə qədər tez çıxdığını nəzərə almaq vacibdir.
"Tibbdə tez-tez xəstələnən uşaqlar (FCH) kimi bir termin var. Bununla belə, xəstəliklərin tezliyi bir uşağın bu dispanser müşahidə qrupuna təyin oluna biləcəyi yeganə meyar deyil. Fəsadların nə qədər tez-tez baş verdiyini, nə dərəcədə ağır olduğunu, xəstəliyin nə qədər davam etdiyini də nəzərə almaq lazımdır".
Həkimin sözlərinə görə, ARI-nin təkrar epizodları ildə 8 dəfədən çox baş verərsə, LOR orqanlarının və bronxopulmoner sistemin xəstəlikləri şəklində ağırlaşmalarla müşayiət olunursa və xəstəliyin özü iki həftədən çox uzanırsa, valideynlər ehtiyatlı olmalıdırlar.
"İmmunitet sisteminin vəziyyətini qiymətləndirmək üçün allerqoloq-immunoloqun məcburi məsləhətləşməsini tələb edən qırmızı bayraqlar ildə 8 və ya daha çox otit mediası, ildə 2 və ya daha çox irinli sinüzit, ildə 2 və ya daha çox pnevmoniyadır",-deyə mütəxəssis bildirib.
Eyni zamanda həkim xəbərdarlıq edib ki, heç bir halda uşaqda hər hansı bir fəsad gözləməyək. Uşaqlarda xroniki tonzillit, adenoidit, bronxial astma və ya allergik xəstəliklər kimi xəstəliklər ARI adı altında baş verə biləcəyi üçün hər hansı bir xəstəlik həkimin diqqətindən yayınmasa daha yaxşı olar.
"Uşaqda tez-tez xəstəliyin səbəblərini müəyyən etmək üçün ilk növbədə pediatrla əlaqə saxlamaq lazımdır. Lazım gələrsə, uşaq allergist-immunoloqu, uşaq otolarinqoloqu və qastroenteroloq da daxil olmaqla digər mütəxəssislərlə məsləhətləşmələr tələb oluna bilər. Bundan əlavə, tez-tez baş verən xəstəliklərin səbəbini müəyyən etmək üçün hərtərəfli diaqnostika vacibdir. Lazımi müayinələrin siyahısı hər bir konkret halda müayinədən sonra fərdi qaydada tərtib edilir", - həkim yekunlaşdırıb.
Xəbərlər     Baxılıb: 851   Tarix: 28 yanvar 2024
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az aksessuarlar toy makiyajlari makiyaj etmek qaydalari kök suyu eroziya xesteliyi dəri xəstəlikləri xiyar tutması baldiza aid haxisda zehmet ve zinet gunay novruz bayramı haxışta sirniyatlar