Alimlər insan qanını ağcaqanadlar üçün ölümcül edirAlimlər aşkar ediblər ki, nitisinon adlı dərman insan qanını ağcaqanadlar üçün zəhərli hala gətirir. Bu kəşf malyariya ilə mübarizədə yeni perspektivlər açır.
Milli.Az e-saglam.az-a istinadən xəbər verir ki, adətən nadir irsi xəstəliklərin müalicəsində istifadə edilən nitisinon, ağcaqanadların sinir sisteminə təsir edərək onları iflic edir və öldürür.
Tədqiqat zamanı dərman qəbul edən insanların qanını sovuran ağcaqanadlar tezliklə hərəkətsizləşib və ölüblər.
Alimlər qeyd edirlər ki, nitisinon ivermektinə alternativ ola bilər. İvermektin də ağcaqanadların ömrünü qısaldır, lakin geniş istifadəsi müqavimət yaradaraq təsirini azalda bilər.
Tədqiqatçılar nitisinonun optimal dozasını və təhlükəsizliyini müəyyən etmək üçün əlavə araşdırmalara ehtiyac olduğunu bildirirlər.
Xəbərlər     Baxılıb: 577   Tarix: 01 aprel 2025
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az geyim seçimi toy makiyajlari geymler 2025 cennet almasi göyəm turşusu baş gicəllənməsi qrip haqqında opusme qiz evi haxista janrlar xeyanet atalar sozu