Arıqlamaq üçün bu tərəvəzləri yeyin
Arıqlamaq üçün bu tərəvəzləri yeyinSağlam arıqlamaq üçün qida rasionuna mütləq lifli məhsullar əlavə edilməlidir. Bununla belə, arıqlamaq istəyənlər üçün pəhrizə daxil edilməli olan tərəvəzlərin adları açıqlanıb.
Milli.Az qafqazinfo.az-a istinadən sözügedən tərəvəzləri təqdim edir:
Kələm
Kələm arıqlamağa kömək edir. Kalorisi azdır və liflə zəngindir ki, bu da həzmə kömək edir və tox saxlayır. Kələm kimi yüksək lifli qidalar arıqlamağa kömək edir və yağ kütləsini azaldır. Kələmin tərkibində iltihabla mübarizə aparan antioksidanlar da var.
İspanaq
İspanaq arıqlamağa kömək edən aşağı kalorili, qida ilə zəngin tərəvəzdir. Dəmir, A və C vitaminləri və liflə zəngindir. İspanağın tərkibindəki antioksidanlar da bədəndəki oksidləşdirici stressi azaltmağa kömək edir.
Brokoli
Sağlamlığa saysız-hesabsız faydaları olan brokoli toxluq hissi verdiyi üçün pəhriz siyahılarında ilk sırada yer alır. Kalorisi çox az olan və qida dəyəri ilə zəngin brokoli, tərkibindəki lif bolluğu sayəsində uzun müddət toxluq hissi verir.
Kök
Kökü arıqlamağa kömək edən aşağı kalorili tərəvəzdir. Lif və su ilə zəngindir. Bu tərəvəz də toxluq hissi verir və sağlam şəkildə arıqlama prosesini dəstəkləyir.
Gül kələmi
Gül kələmi az karbohidratlı və aşağı kalorili tərəvəzdir. Bu, düyü və kartof kimi yüksək karbohidratlı qidalar üçün əla əvəzedicidir. Tədqiqat, yüksək karbohidratlı qidaların gül kələm kimi aşağı karbohidratlı alternativlərlə əvəz edilməsinin çəki nəzarətinə və yağ itkisinə kömək edə biləcəyini göstərir.
Çuğundur
Çuğundurun kalorisi az və lifi yüksəkdir, bu da arıqlamağa kömək edir. O, həmçinin idman performansını yaxşılaşdıra və maddələr mübadiləsini sürətləndirə bilən nitratlarla zəngindir.
Xəbərlər     Baxılıb: 832   Tarix: 10 sentyabr 2024
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az adlarin menasi gelinlikler reseptler etiraflar seks pozalari hamilelikden qorunmaq ucun samlar qalin saclara qulluq badambura novruz hakışdaları lakonizim maraqlı hakıştalar