Bel ağrılarını aradan qaldırmağın sadə üsulu
Bel ağrılarını aradan qaldırmağın sadə üsuluDünyada 600 milyondan çox insan bel ağrısından əziyyət çəkir. Bu ağrılar tez-tez ağır yük qaldırdıqdan, uzun müddət oturmaqdan və ya kürəkdəki digər stresslərdən sonra baş verir. Alimlər bel ağrılarını aradan qaldırmağın sadə üsulunu tapıblar.
Milli.Az lent.az-a istinadən bildirir ki, avstraliyalı elm adamları tərəfindən aparılan bir araşdırmada müntəzəm gəzməyin bel ağrıları ilə mübarizədə təsirli və əlverişli bir yol ola biləcəyini müəyyən edilib.
20-82 yaş arası 701 nəfərin iştirak etdiyi araşdırma, müntəzəm yerişin bel ağrısının təkrarlanma ehtimalını əhəmiyyətli dərəcədə azaltdığını təsdiqləyib. İştirakçılar iki qrupa bölünüblər: nəzarət və eksperimental. İkinci qrup, həftədə ən azı 5 gün gəzintiyə getməyi və altı ay ərzində müntəzəm olaraq fiziki terapevtə baş çəkməyi, gəzintilərinin müddətini tədricən artırmağı öhdəsinə götürüb.
Tədqiqat nəticəsində məlum olub ki, eksperimental qrupdakı iştirakçılar orta hesabla 208 gündən sonra bel ağrısının təkrarlanması, nəzarət qrupunun iştirakçıları isə 112 gündən sonra residivlər yaşayıb. Bundan əlavə, eksperimental qrupdakı insanların masaj və ya şiroterapi baxımı kimi əlavə tibbi yardım axtarmaq ehtimalı daha az idi.
Daimi yeriməyin faydaları bir neçə amillə bağlıdır. Birincisi, gəzinti əzələlərin və onurğanın güclənməsinə kömək edir, bu da bel bölgəsindəki yükü azaldır. İkincisi, əzələ gərginliyini və narahatlığını azalda bilən istirahət və stresin azaldılmasını təşviq edir. Bundan əlavə, gəzinti endorfinlərin istehsalını təşviq edir.
Tədqiqat bel ağrısının qarşısının alınması və müalicəsində fiziki fəaliyyətin, xüsusən də gəzinti kimi sadə və əlçatan bir şeyin əhəmiyyətini vurğulayır. Daimi gəzinti yalnız ağrıların təkrarlanma ehtimalını azaltmağa kömək etmir, həm də ümumi sağlamlıq və həyatda rahatlığa kömək edir. Bu üsul xroniki bel ağrısı ilə qarşılaşan və onu idarə etmək üçün effektiv və sərfəli yollar axtaranlar üçün xüsusilə faydalı ola bilər.