Gündəlik qəbul edilən qidaların tərkibində şəkərin miqdarının normadan çox olması qəbul edilən qlükozanın kollagenlə əvəz olunmasının qarşısını alır Bu zaman kollagen davamlılığını və elastikliyini itirir. Artıq qəbul edilən şəkər orqanizm tərəfindən işlənib həll ola bilmədiyinə görə bədəndən xaric olmur və yığılıb qalır. Yığılıb qalan artıq şəkər isə orqanizm də dərialtı piy toxumasına çevrilir. Bu səbəbdən də şirniyyatdan çox istifadə edən adamların üzü yaşlandıqda iri olur.
Qida rasionunda şəkər və karbohidratlardan çox istifadə etmək bağırsaqlarının mikroflorasına mənfi təsir edir. Bu zaman dəridə iltihabi proseslər meydana çıxır. Bu isə ən çox üzün dərisində sızanaqlar şəklində özünü biruzə verir. Bəzən isə sızanaqlar çiyin və döş bölgəsinin dərisində də rast gəlinir.
Orqanizmə şəkər daxil olduqda orqanizm şəkəri qanda neytrallaşdırmaq üçün insulin ifraz etməyə başlayır. Şəkərin qəbulu həddindən çox olduqda isə insulinin miqdarı buna çatmır və artıq şəkər qanda dövr edir. Bu isə özünü üzdə və buxaq nahiyədə dərinin rənginin dətişməsilə özünü göstərrir.
Əgər üzünüzün dərisinin və üzünüzün yaşlaşanda yuxarıda yazılan kimi olmağını istəmirsinizsə o zaman qidanızdan şəkərin miqdarını mütləq azaldın. Qanda şəkərin miqdarını artıran qidalara aşağıdakılar daxildir: