Dodaq çeynəmə vərdişinin ölümcül təhlükəsi açıqlandı
Dodaq çeynəmə vərdişinin ölümcül təhlükəsi açıqlandı"Dodaqların və yanaqların çeynənməsi ağız boşluğunun selikli qişasında bəzən uzun müddət sağalmayan zədələnməyə səbəb olur. Bura viruslar və bakteriyalar - yoluxucu xəstəliklərin patogenləri üçün giriş nöqtələri ola bilər".
Milli.Az oxu.az-a istinadən bildirir ki, bu barədə rusiyalı tibb elmləri namizədi, həkim, nevroloq Yekaterina Demyanovskaya xəbərdarlıq edib.
Həkim bildirib ki, dodaqların və yanaqların özündən asılı olmadan çeynənməsi patomimiyaya aiddir - insanın özünə zərər verdiyi obsesif pozğunluqdur.
"Patomimiyanın digər mümkün təzahürləri saçları qoparmaq, dərini cızma, çimdikləmə və sızanaqların sıxılmasıdır. İlk simptomlar hər yaşda görünə bilər, lakin daha çox 11-15 yaşlı yeniyetmələrdə olur", - deyə o izah edib.
Ekspert bu davranışın səbəblərinin hələ tam öyrənilmədiyini vurğulayıb.
Həkim bununla belə, bu vərdişin təkcə infeksiyalarla bağlı problemlərə gətirmədiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, selikli qişaların tez-tez və uzunmüddətli travması leykoplakiya, hətta xərçəng kimi xəstəliklərə səbəb ola bilər.
"Bu vərdişə laqeyd yanaşmaq olmaz, çünki nəticələri çox ciddi ola bilər. İlk növbədə stomatoloqla əlaqə saxlamaq olar: Bəlkə də yanaqları və dodaqları çeynəmə dişlərin quruluşu (düzgün çeynəməmə) və ya ağız boşluğunda xroniki infeksiyalarla əlaqəlidir. Diş baxımından hər şey qaydasındadırsa, nevroloq və ya psixiatrla məsləhətləşmək lazımdır. Həkim həmin şəxsin hər hansı nevroloji və ya psixi pozğunluğunun olub-olmadığını anlaya biləcək və müalicə planı hazırlayacaq", - deyə mütəxəssis sözlərini yekunlaşdırıb.