Ev heyvanlarında quduzluğun əsas əlamətləri
Ev heyvanlarında quduzluğun əsas əlamətləriEv heyvanınızı hər il vurulmalı olan quduzluğa qarşı peyvəndlə bu virusdan qoruya bilərsiniz. Xəstəliyi xarici əlamətlərinə görə ayırd etmək olar - bu zaman heyvanı dərhal həkimə göstərmək və karantinə qoymaq lazımdır.
Milli.Az oxu.az-a istinadən bildirir ki, bu barədə rusiyalı baytar həkim, Rusiya Kinoloji Təşkilatlar İttifaqının prezidenti Vladimir Urajevski danışıb.
"Quduzluğun təhlükəsi ondadır ki, hətta kiçik sevimli ev heyvanlarımız vəhşi heyvanlarla təmasda olan heyvanlarla təmasda ola bilər. Xarici əlamətlər hidrofobiya (sudan qorxma), həddindən artıq tüpürcək ifrazı və aqressiyadır. Heyvan bir küncə qısılır və özünü qeyri-adi aparır. Hər hansı bir şübhə varsa, mütləq bir baytarlıq klinikasına müraciət etməlisiniz. Hər hansı bir şübhəniz varsa, mütləq baytarlıq klinikasına müraciət etməlisiniz", - deyə baytar bildirib.
Urajevski qeyd edib ki, quduzluq virusu insanlar üçün çox təhlükəlidir. O xatırladıb ki, heyvan dişləməsindən sonra ölümlə nəticələnən hallar olur.
"Quduzluq çox təhlükəlidir, çünki insanlar dərhal peyvənd olunmasalar, ölürlər. Buna görə də, küçədə sizi, uşağınızı və ya yaxınınızı quduzluğa yoluxmuş heyvanlarla təmasda ola biləcək küçə iti dişləyibsə, dərhal xəstəxanaya müraciət etmək lazımdır. Gecikmə çox təhlükəlidir, bu öz-özünə keçəcək xəstəlik deyil. Çox vaxt uşaqlar bunu gizlədirlər. İtlə təmasda olduqdan və travma aldıqdan sonra onlar şübhəli bir şey: qan, dişləmə izi və ya tüpürcəklə təmas etdiklərini gördükdə bunu valideynlərinə deməyə bilərlər. Buna məsuliyyətsiz yanaşmaq olmaz", - deyə baytar vurğulayıb.
Kinoloq, həmçinin əlavə edib ki, insanlar küçədə sahibsiz heyvanlara kömək etmək istəyərkən belə quduzluqdan ehtiyatlı olmalıdırlar.
"Köməyə ehtiyacı olduğunu düşündüyünüz heyvan gördükdə, heyvanın aqressiv davrandığını və dişləməyə çalışdığını görsək, əlcək taxmaq və ya dişləməməsi üçün əlinizə nəsə sarımaq daha yaxşı olardı. Bu halda baytar həkim çağırmaq lazımdır. Ehtiyat tədbirləri mütləqdir, çünki belə bir heyvana kömək etdiyiniz zaman o, sizi dişləyə və tüpürcək ilə təmas rabies infeksiyasına səbəb ola bilər. Rabies elə quduzluqdur", - deyə V.Urajevski söhbətini yekunlaşdırıb.
Qeyd edək ki, 28 Sentyabr - Ümumdünya Quduzluq Xəstəliyi ilə Mübarizə Günüdür. Bu gün Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının təşəbbüsü ilə təsis edilib. Xəstəliklə mübarizə günü xəstəliyin yayılması probleminə, eləcə də onun fəsadlarına diqqət çəkmək məqsədi daşıyır.