Həkim məsləhəti olmadan antibiotikləri istifadə etmək olar?
Həkim məsləhəti olmadan antibiotikləri istifadə etmək olar?Həkim antibiotikləri yazmalı və onların dozasını təyin etməlidir. Çünki dərmanların nəzarətsiz istifadəsi təhlükəli nəticələrə səbəb ola bilər.
Milli.Az lent.az-a istinadən bildirir ki, mütəxəssislərin sözlərinə görə, bir çox insan virus və ya göbələk infeksiyalarını antibiotiklərlə müalicə etməyə çalışır, daha sürətli sağalma ümidi ilə onları qəbul edirlər.
Bununla belə, bu qərar səhvdir, çünki belə dərmanlar yalnız bakterial infeksiyalara qarşı təsirli olur. Nəticədə, bir insan yalnız bədənin soyuqdəyməni aradan qaldırmasına kömək etmir, həm də dərmanla həddindən artıq yüklənir.
Antibiotiklərin nəzarətsiz istifadəsinin digər təhlükəsi isə immunitetin azalmasıdır.
Bu preparatların qəbulunun bir digər vacib tərəfi isə allergik reaksiyalar da daxil olmaqla yan təsirlərdir.
Antibiotiklərin nəzarətsiz istifadəsi qaraciyərə və ya böyrəklərə toksik ziyan vura bilər və ya disbioza səbəb ola bilər.
Odur ki, bu cür dərmanlar yalnız həkim məsləhəti ilə qəbul edilməlidir.
Xəbərlər     Baxılıb: 1153   Tarix: 11 oktyabr 2024
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az kosmetoloq qadin sayti sac duzumleri əqrəb bürcü quru yemekler sandal ayaqqabilar sidik yolu infeksiyasi penis bayraq brusell bakteriyası baldiz haxista