Kimlərə araq, çaxır və pivə olmaz?
Buğda əsaslı alkoqollu içki anadangəlmə və ya qazanılma bağırsaq disbiozu olan kişilərə olmaz.
Milli.Az xəbər verir ki, tibb elmləri doktoru Marqarita Koroleva pivə və araqdan sonra bu insanlarda problem yarandığını bildirib.
"Bu gün əksər böyük insanların bağırsaq disbiozu var. Bu, bağırsaq mikroflorasının pozulması, orda patogen bakteriyaların aktiv çoxalması baş verir. Bu zaman bəzi qidalara həssaslıq, həzmsizlik yaranır. Bağırsaqda disbiozu olanlarda dəri problemi, halsızlıq və psixikanın pozulması belə ola bilər.
Bağırsaq disbiozu olan xəstələrdə autoummun xəstəliklər də çox olur: ekzema, psoriaz və s. Eləcə də onlarda depressiya, psixoz, aqressiya olur.
Buğda və üzümdən çəkilmiş içkilər mədəyə düşdükdə qıcqırma, köpmə yaradır və bununla mikrobiomu daha da artırır, bununla da həmin xəstəliklər və psixi durumun vəziyyəti daha da pisləşir.
İçkidə olan ayrı-ayrı komponentlərə qarşı da reaksiyalar ola bilər. Ona görə də pivə, araqdan sonra özünü pis hiss edənlər mikrobiozu yoxlatsın", - Koroleva qeyd edib. /Medicina.az