Ömür boyu faydasından dəm vurulan süd həqiqətən xeyirlidirmi?
Ömür boyu faydasından dəm vurulan süd həqiqətən xeyirlidirmi?Süd böyüklər üçün faydalıdırmı?- Ekspertlər danışdı
Süd, körpələrdə sağlam sümük və beyin inkişafına kömək edən kalsium, zülal və vacib vitaminlərlə zəngin olduğu üçün ənənəvi olaraq uşaqlar üçün vacib qida hesab edilir.
Milli.Az lent.az-a istinadən bildirir ki, mütəxəssislər yetkinlik dövründə müntəzəm süd istehlakının bütün müsbət və mənfi cəhətlərini açıqlayıblar.
Niyə qadınlar yaşlandıqca daha çox kalsiuma ehtiyac duyurlar?
Mütəxəssislərin fikrincə, qadınlar 35 yaşından sonra kalsium preparatları qəbul etməli, 55 yaşından sonra isə osteoporozun qarşısını almaq üçün doza gündə 1000 mq-a qədər artırılmalıdır.Xüsusilə də osteoporoz riskinin artdığı qocalıqda sümüklərin kövrəkləşməsinin qarşısını almaq üçün bədənə müntəzəm olaraq kalsium tədarükünün vacibliyini vurğulayır.
Uşaqlar üçün süd: faydaları və təhlükəsizliyi
Bədənin böyüməsi üçün kalsiuma ehtiyacı olduğu üçün uşaqlar daha çox südə ehtiyac duyurlar. Süd onları böyüklərdən daha yaxşı mənimsəyən kalsiumla təmin edir. Bununla belə, insanların təxminən 20% -nin laktoza dözümsüzlüyünü nəzərə almağa dəyər, bu da onlar üçün süd istehlakını qeyri-mümkün edir. Bildirilir ki, indiki süd əcdadlarımızın içdiyi süddən fərqlidir: inəklərin saxlanma şəraiti və onların qidalanması dəyişib, bu da südün tərkibinə təsir göstərə bilər.
Uşaqlıqda süd içməmək olarmı?
Mütəxəssislər deyirlər ki, uşaqlar eyni qidaları digər qidalardan alırsa, süd pəhrizdən xaric edilə bilər. Məsələn, kalsium və vitamin mənbələri bitki qidaları və ya zənginləşdirilmiş qidalar ola bilər. Bununla belə, süd hələ də kalsium və zülalın ən əlverişli və əlçatan mənbələrindən biridir.
35 yaşdan sonra hansı süd seçmək lazımdır?
35 yaşdan sonra, digər kalsium əlavələri qəbul etmədiyiniz halda, az yağlı südə keçmək tövsiyə olunur. Bu süd kalsiumun faydaları ilə doymuş yağ istehlakı riskini minimuma endirərək ürək-damar xəstəliklərinin inkişaf ehtimalını azaldır.
Osteoporoz və onun simptomları
Osteoporoz sümük sıxlığının azaldığı və sınıq riskini artıran bir xəstəlikdir. Bu xəstəlik tez-tez erkən mərhələlərdə asemptomatikdir, yalnız onurğanın deformasiyası və sümük ağrısı kimi ciddi pozğunluqlarla özünü göstərir. Osteoporozun xəbərdarlıq əlamətləri arasında artan yorğunluq, oynaq və boyun ağrıları, xüsusən də hava dəyişdikdə, həmçinin depressiya və narahatlıq var.