Pəhriz saxlamadan arıqlamağın ƏN ASAN YOLU
Pəhriz saxlamadan arıqlamağın ƏN ASAN YOLUBarselonadakı Alimmenta Klinikasının qidalanma mütəxəssisi Adriana Oros artıq çəkidən xilas olmağın və qidalanmaya nəzarət etməyin ən asan, ən sürətli yolunu açıqlayıb.
Milli.Az xəbər verir ki, bu barədə "ABC" jurnalı məlumat yayıb.
Qeyd olunub ki, "Boşqab metodu" müəyyən növdən olan qidaların pəhrizə nə qədər daxil edilə biləcəyini anlamağa kömək edir. Boşqabın yarısını çiy və ya bişmiş tərəvəzlər təşkil etməlidir. Boşqabın dörddə birinə yumurta, yağsız ət, dəniz məhsulları, balıq və ya paxlalılar kimi yüksək proteinlər, digər dörddə birinə isə makaron, düyü, kartof və ya taxıl çörəyi kimi kompleks karbohidratlar daxil olmalıdır. Dietoloq boşqaba az miqdarda bitki yağı da əlavə etməyi təklif edib.
Yemək sırasını təşkil etmək üçün Oros əvvəlcə az kalorili, lakin toxluq hissi yaradan çiy və ya bişmiş tərəvəzlərin yeyilməsini təklif edir, sonra protein və karbohidratları. Onların porsiyası isə gündəlik enerji xərclərindən asılıdır.
Dietoloq bildirib ki, bu metod arıqlamağınıza kömək edəcək. Pəhrizin əsasını lif və su sayəsində toxluğa kömək edən tərəvəzlər təşkil edir, zülallar isə yüksək bioloji dəyərə malikdir. Həm daha faydalıdır, həm də tərkibində daha az doymuş yağlar var. Karbohidratlar yavaş-yavaş suda həll olunmalı və kompleks olmalıdır. Bütün bunlar pəhrizin effektivliyinə imkan verir. Porsiyaları hesablayarkən karbohidratlara və yağlara diqqət yetirməlisiniz: onların miqdarı insanın ehtiyac və hədəflərindən asılıdır. Bundan əlavə, həzm problemləri və ya bəzi qidalara qarşı dözümsüzlük səbəbindən tərəvəzlərin miqdarını dəqiq müəyyənləşdirməlisiniz. Oros pəhrizin fərdiləşdirilməli və ehtiyac üzərində qurulmalı olduğunu vurğulayıb. Bundan əlavə, idmanla məşğul olmağı, aktiv həyat tərzi keçirməyi və su içməyi unutmamalı, həm də stressdən qaçmağa çalışmalısınız.
Qidalanma mütəxəssisi insanların müxtəlifliyi tez-tez unutduğunu, ət məhsullarına daha çox üstünlük verdiyini, balıq, dəniz məhsulları və ya paxlalı bitkilərdən az istifadə etdiyini qeyd edib.
Vegetarianlar üçünsə o, iki seçim təklif edib. Birinci halda, boşqabın yarısı tərəvəz və az miqdarda meyvədən, ikincisi tərəvəz zülallarından hazırlanmalıdır. Alternativ olaraq boşqabın yarısını tərəvəz və ya meyvələr, dörddə birini zülallar, qalanlarını isə kompleks karbohidratlar təşkil etməlidir. (publika.az)