Qanı artıq şəkərdən və toksinlərdən "təmizləyən" PULSUZ İÇKİ
Qanı artıq şəkərdən və toksinlərdən Britaniyalı həkimlər qanda şəkərin səviyyəsini effektiv şəkildə aşağı salan ucuz təbii içki haqqında məlumat paylaşıblar. Bu içki adi gicitkən istifadə edərək hazırlanır.
Milli.Az lent.az-a istinadən bildirir ki,  britaniyalı həkimlər bunu diabetdən əvvəl və ya şəkərli diabet xəstələrinə tövsiyə edirlər.
Həkimlər xatırladırlar ki, bəzi təbii bitki komponentləri qan şəkərinin səviyyəsini azalda bilər və bu, bir çox araşdırmalarla təsdiqlənib. Xüsusilə gicitkən şəkər səviyyəsini əhəmiyyətli dərəcədə aşağı salan polifenolları ehtiva edir. Mütəxəssislər gicitkənin qurudulmuş yarpaqlarından hazırlanan içkinin müstəsna faydalı xüsusiyyətlərə malik olduğunu vurğulayırlar. Onlardan biri qanı artıq şəkərdən təmizləmək qabiliyyətidir ki, bu da diabetli insanlar üçün xüsusilə vacibdir.
Bu necə işləyir?
Gicitkənin tərkibindəki polifenollar mədəaltı vəzi insulin istehsalını artırmaq üçün stimullaşdırır. Bu hormon qan şəkərinin səviyyəsini tənzimləyir və onların yüksəlməsinin qarşısını alır. Aşağı insulin istehsalı 1-ci tip diabetin əsas əlamətlərindən biridir.
Həkimlər də gicitkəndən hazırlanan bitki içkiləri ilə məhdudlaşmamağı, onun yarpaqlarını şorba və salatlara əlavə etməyi məsləhət görürlər. Bu praktik olaraq pulsuz bir məhsuldur, çünki gicitkən hər yerdə böyüyür. O, K, A və C vitaminləri, bəzi B vitaminləri, həmçinin dəmir, kalsium, fosfor, maqnezium və kaliumla zəngindir. Bu maddələr kompleksi immunitet sistemini gücləndirməyə və iltihabla mübarizə aparmağa kömək edir. Gicitkəndən yüksək təzyiq üçün də istifadə etmək tövsiyə olunur.