Qarpız və yemişi spirtli içkilərlə yeyənlərə XƏBƏRDARLIQ
Qarpız və yemişi spirtli içkilərlə yeyənlərə XƏBƏRDARLIQNə üçün qovun və yemiş alkoqollu içkilər üçün qəlyanaltı kimi uyğun deyil?
Qarpız və ya yemişin araq üçün qəlyanaltı kimi qətiyyən uyğun olmadığını bilirdinizmi?
Milli.Az lent.az-a istinadən xəbər verir ki, ekspertlər xəbərdarlıq edir ki, bu meyvələri spirtlə birləşdirməyin ciddi fəsadları ola bilər. Niyə qarpız və qovun güclü içkilərlə uyğun gəlmir? Və spirtli içki qəbul edərkən hansı başqa qidalardan imtina etmək daha yaxşıdır.
Fakt budur ki, qarpız və yemiş şəkərlə zəngindir. 100 qram pulpa (İnsanın dişi müxtəlif səthli toxumalardan və sinir uclarından ibarətdir. Onun yuxarı hissəsi emal və dentin maddələri ilə örtülüb. Onların altında yumşaq toxumalarla haşiyələnmiş damarlar və sinirlər hörülüb. Bütün bunlar stomatologiyada pulpa adlanır - red.) çeşiddən asılı olaraq 10 qrama qədər şəkər ola bilər.
Qarpız və ya yemişi spirtli içki ilə yediyiniz zaman meyvə ilk olaraq həzm olunmağa başlayır, spirt isə mədədə "durğunlaşır". Bu, alkoqolun yavaş-yavaş qan dövranına daxil olmasına səbəb olur, bədənə uzun müddət təsir edir və qaraciyərin həddindən artıq yüklənməsinə səbəb olur.
Digər hansı qidaları spirtli içkilərlə yemək olmaz?
Həkimlər razılaşırlar ki, ziyafətdən əvvəl və içkilər arasında mütləq özünüzü təravətləndirmək lazımdır. Əks halda, siz tez və şiddətli intoksikasiya yaşayacaqsınız, səhər isə özünüzü pis hiss edəcəksiniz. Ancaq bütün qəlyanaltılar bunun üçün uyğun deyil.
Çox ədviyyatlı və duzlu yemək
Çips, kraker, kartof qızartması, burger, isti qanad, pizza, turşu tərəvəz və göbələk, qızardılmış qabırğa kimi qəlyanaltılar şənlik zamanı ən yaxşı seçim deyil. Həddindən artıq duz sizi çox susuzlaşdıracaq və yalnız əlinizdə spirtli içki varsa, səhəriniz yaxşı əhval-ruhiyyəli olmayacaq.
Şirin desertlər
Konyak ilə kiçik bir parça şokolad şeydir şeydir. Lakin şirin desertlərin böyük porsiyonları, xüsusən də yağlı kremli yeməklər qaraciyər və həzm sistemi üçün ikiqat yükdür. Bundan əlavə, desert təzə deyilsə, qida zəhərlənməsi riski də artır. Alkoqol patogen bakteriyalarla birlikdə ciddi zəhərlənməyə səbəb ola bilər.
Şirin meyvələr
Bütün meyvələr spirtlə yaxşı getmir. Qarpız və yemişlə yanaşı, banan və çiyələkdən də uzaq durmalısınız. Alkoqolun parçalanması məhsullarının aktiv fermentasiyası səbəbindən ertəsi gün həzm problemlərinə səbəb ola bilərlər.
Yaşıl salatlar
Tərkibində minimum kalori və yağ olan yüngül salatlar orqanizm tərəfindən tez həzm olunur. Belə yeməklərlə spirtli içki qəbul etmək ac qarına içməyə bənzəyir. Nəticədə, daha tez sərxoş olacaqsınız və səhərlər şiddətli baş ağrısı yaşayacaqsınız.
Xəbərlər     Baxılıb: 837   Tarix: 07 sentyabr 2024
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az qadın geyimi maskalar hamilelikde qidalanma qan qruplari haqqinda melumat buruq saclara qulluq qis salatlarinin hazirlanmasi şirniyyat ve tortlar sperma şəhid oglan evi xocali bürcler