QIZILCA virusu immuniteti sıfıra endirir
QİÇS virusu kimi qızılca virusu da öncə insanın immunitetinə hücum edib, onu çökdürür. İnsanın orqanizmi zəifləyir və xəstəliklərə tab gətirə bilmir.
Əlbəttə, qızılcaya qarşı peyvəndlər uşaq ölümlərinin sayını azdıb. Lakin həkimlər bunun biloji mexanizmlərindən əmin deyildilər.
Məhz buna görə ki, Hollandiyada Mişel Mina,Stefen Ellej qızlacaya yoluxan 77 uşaq arasında alanaliz aparıblar. Həmin adamlardan infeksiyaya yoluxmazdan əvvəl və sonra qan anlizi götürüblər.
Məlum olub ki, bu virus bədənə daxil olduğu andan immuniteti zəiflətməyə başlayır. İlk olaraq immun sistemə hücum edir və onu zəiflədir. Ümumən bilirik ki, bədənə hansısa virus daxil olduqdan sonra orqanizmin özü daxildə virus əleyhinə "antikor"yaradır ki, bu da insanı infeksiyalardan qoruyur.
Amma qızılcaya virusu bədənə daxil olan kimi immuniteti zəiflədir ki, nəticədə bədəndə taqət qalmır. Alimlərin araşdırmaları göstərir ki, qızılca virusu uşağın immun sistemini sistemininin 11-73%-ni məhv edir.
Məhz on görə də, yeni doğulan uşaqları bu viruslardan qorumaq üçün peyvəndləmə həyata keçirilməlidir. Əks halda yeni doğulmuş uşaqlar bu virusa tab gətirə bilmirlər.
Milli.Az Sherg.az-a istinadən bildirir ki, bu virusun əlamətləri oskürək və qızdırmadır.
Qızılca düşündüyümüzdən də təhlükəli virusdur. O insan orqanizmi üçün olduqca zərərlidir.