Sağlamlıq üçün ən təhlükəsiz ət hansıdır? - Alimlər AÇIQLADILAR
Sağlamlıq üçün ən təhlükəsiz ət hansıdır? - Alimlər AÇIQLADILAR"Bütün ətlər və minimal işlənmiş quş əti vetçina və ya kolbasadan daha sağlamdır.
Milli.Az publika.az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə "The Conversation"a Deakin Universitetinin ( Avstraliya ) Fiziki Fəaliyyət və Qidalanma İnstitutunun alimləri məlumat veriblər.
Alimlər izah ediblər ki, orta ölçülü ət balanslaşdırılmış pəhrizin vacib tərkib hissəsidir. Bununla belə, bütün ət məhsulları eyni dərəcədə sağlam deyil. Vetçina, donuz əti, kolbasa və digər işlənmiş ətlərdə ürək xəstəliyi riskini artıran doymuş yağ və duz yüksəkdir. Bundan əlavə, qırmızı ət qəlyanaltılarının həddindən artıq istehlakı müəyyən xərçəng növlərinin inkişafına kömək edə bilər.
Qidalanma mütəxəssislərinin fikrincə, ən təhlükəsizi bütöv, yağsız ətlər və minimal emaldan keçmiş quş ətidir (əsasən istilik). Çiy əti özünüz hazırlayarkən dərin qızartmaqdan çəkinmək tövsiyə olunur. Qril bişirmək ən sağlam seçimdir. Alimlər əlavə ediblər ki, ət və quş ətini tərəvəz və dənli bitkilərlə yemək daha yaxşıdır. Onlar toxluq hissini uzatmağa və həzmi yaxşılaşdırmağa kömək edir.