Xolesterolu olanlar yumurtanı belə bişirsin
Xolesterolu olanlar yumurtanı belə bişirsinYüksək xolesterolunuz varsa, yumurtaları ən yaxşı şəkildə bişirməyin bir neçə yolu var.
Milli.Az lent.az-a istinadən bildirir ki, bunlardan biri səhər yeməyi, nahar və ya şam yeməyi hazırlamaq üçün yalnız yumurta ağından istifadə etməkdir. Məsələn, siz yumurtaları bərk qaynadıb sarısını çıxara bilərsiniz.
Yüksək xolesterolunuz varsa, xolesterol və doymuş yağda yüksək olan qidaları azaltmaq tövsiyə edilir .
"İki yumurta ağının tərkibində bir yumurtadan daha çox protein var və xolesterin, doymuş yağ yoxdur", -  mütəxəssis bildirib.
Bəzi araşdırmalar yumurta yeməyin toxluq hissini artırdığını göstərsə də, tam yemək üçün yalnız yumurta ağı kifayət etməyə bilər. Buna görə də onlara xolesterol səviyyəsini azaldan bir neçə başqa məhsul əlavə etməyə dəyər.
Bu qidalardan bəzilərinə yaxşı həll olunan lif mənbəyi olan yulaf əzməsi daxildir:
"Yumurta ağı ilə kiçik bir kasa yulaf əzməsi xolesterol səviyyənizi nəzarətdə saxlayaraq günə başlamaq üçün yaxşı bir yoldur".
Liflə zəngin lobyadan qarnir kimi də istifadə edə bilərsiniz. Təkli doymamış yağda yüksək olan avokado və güclü antioksidant likopen ehtiva edən pomidor da faydalıdır .
Xəbərlər     Baxılıb: 769   Tarix: 31 oktyabr 2024
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az həkim məsləhəti qadin sayti qaşların formalari yumurta ile uz maskalari düşüncə dərsi seks poza şəkilləri plastik əməliyyat lakonizm webnem tovuzlu vətən haqqında bayatılar seksler vətən haqqında atalar sözləri