Yayda uşaqlar ən çox bu xəstəliyə tutulur
Yayda uşaqlar ən çox bu xəstəliyə tutulurYay aylarının gəlişi ilə xüsusilə uşaqlarda ishalda böyük artım yaşanır.
Bununla bağlı mütəxəssislər ailələrə xəbərdarlıq edib.
Prof. Dr. Şanlıay Şahin bildirib ki, hər il dünyada 1,5 milyon uşaq ishaldan ölür və hər uşaq ildə orta hesabla 4 dəfə ishal keçirir. İshal olan hər 10 uşaqdan biri xəstəxanaya yerləşdirilir və müalicə olunur. Bir aydan çox davam edən ishalda əsas xəstəlik ola bilər, ona görə də əlavə araşdırmalar və müalicələr tətbiq edilməlidir.
"Uşaqlarda ikinci ölüm səbəbi olan ishal bu günlərdə yenidən artmağa başlayıb. Hər il olduğu kimi, yay ayları ilə birlikdə ishal hallarında artım müşahidə edilir. Diareya, qusma, qızdırma kimi əlavə xəstəlikləri olan uşaqların təcili olaraq yaxınlıqdakı tibb müəssisəsinə çatdırılması lazımdır. Xəstəliyin qarşısını almağın ən vacib yolu "gigiyena" qaydalarına riyayət etməkdir",-deyə mütəxəssis qeyd edib.
Həkim qeyd edib ki, ölüm nisbətinə baxdığımızda uşaqlarda ishal ikinci ən çox görülən ölüm səbəbi sayılır. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının son məlumatlarına görə, hər uşaqda ildə orta hesabla 4 dəfə ishal olur. Yaz aylarında bu nisbət xeyli artır. Təəssüf ki, ishal yuyulmamış tərəvəz və meyvələr, çirklənmiş qida və su istehlakı nəticəsində keçir. Bağırsaqda su və qida maddələrinin udulması zamanı mükəmməl bir tarazlıq var. Bu tarazlığın pozulması da ishala səbəb olur. Risk faktorları burada vacibdir. Təbii ki, vaxtından əvvəl doğulmuş körpələr daha həssas olduqları üçün ishala daha çox meyilli olurlar. Ana südü ilə qidalanmayan uşaqlarda ishal daha çox olur. Uşaq bağçası və məktəb kimi izdihamlı mühitlərdə olan uşaqlarda ishal olma ehtimalı daha yüksəkdir. Natəmiz sudan istifadə, yuyulmamış tərəvəz və meyvələrdən istifadə də ishala səbəb olur.