Yeni kəşf antidepressant qədər təsirli ola bilər
Yeni kəşf antidepressant qədər təsirli ola bilərPsixoloji müdaxilələrdən tutmuş antidepressantlara qədər narahatlıq üçün müxtəlif müalicə üsulları bəzi insanlar üçün çox təsirli ola bilər. Mütəxəssislər alkoqoldan uzaq durmaq, müntəzəm idman, normal yuxu və sağlam qidalanma vərdişləri də daxil olmaqla, özünə qulluq etməyi məsləhət görürlər.
Milli.Az axar.az-a istinadən bildirir ki, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) məlumatına görə, dünya əhalisinin təxminən 4 faizi, yəni 301 milyon insan narahatlıq pozuntusundan əziyyət çəkir. Təsadüfi narahatlıq həyatın gözlənilən bir hissəsi olsa da, davam edən və ya vəziyyətlə mütənasib olmayan narahatlıq psixi sağlamlıq probleminin əlaməti ola bilər.
Təsiredici narahatlıq yarada və bir insanın gündəlik həyatına müdaxilə edə bilən pozğunluqların simptomlarına aşağıdakılar daxildir: Ümumi və ya xüsusi narahatlıq, qorxu və ya narahatlıq, diqqəti cəmləməkdə və ya qərar verməkdə çətinlik çəkmək, əsəbi, gərgin və ya narahatlıq hissi, ürəkbulanma və ya qarında ağrılar, ürək döyüntüsü, yuxu problemləri, qarşıdan gələn təhlükə, çaxnaşma və ya əzab hissi.
Müalicələrə selektiv serotoninin inhibitorları (SSRIs), beta-blokerlər (narahatlıqla bağlı fiziki simptomları azaltmaq üçün) və ya benzodiazepinlər adlanan antidepressant daxil edilə bilər. Bunlar adətən qısa müddətli təyin edilir, çünki tez bir zamanda asılılığa səbəb ola bilər.
Merilend ştatının Milli Psixi Sağlamlıq İnstitutunun alimlərinin rəhbərlik etdiyi bir araşdırma, hafizəyə əsaslanan stressin azaldılmasının essitalopram (Lexapro - depressiya və narahatlığı müalicə etmək üçün geniş istifadə olunan dərman) qədər təsirli ola biləcəyini müəyyən edib.
Araşdırmanın nəticələri "JAMA Network OpenTrusted Source"da dərc olunub.