Yeni virus: Bu 11 əlamət Honq-Konq qripinə yoluxduğunuzu göstərir
Yeni virus: Bu 11 əlamət Honq-Konq qripinə yoluxduğunuzu göstərirBu tip qrip 2023-cü ilin sentyabr ayının sonunda ortaya çıxdı və indi getdikcə daha çox ölkəni əhatə edir.
Milli.Az Ucnoqta.az-a istinadən xəbər verir ki, Honq Konq qripi haqqında nə məlumdur, özünüzü ondan necə qorumalısınız və hansı əlamətlər yoluxduğunuzu göstərir?
Honq Konq qripi ilk dəfə 1968-ci ildə Honq Konqda yaranıb. Epidemiya 1970-ci ilə qədər davam edib və bir milyondan dörd milyona qədər insanın həyatına son qoyub.
Sonra ABŞ-da qrip aşkar edildi - 2011-ci ildə donuzlar ona yoluxdu, sonra isə xəstəlik insanlara keçdi. Sonra qlobal bir epidemiyaya çatmadı - dərmanlar artıq bu virusu müalicə edə bildi.
İndi epidemiya Hindistanda baş verib - 500-dən çox insan yoluxub, indiyə qədər iki ölüm var.
Honq Konq qripi nədir?
Bu, tənəffüs yollarının ağırlaşmaları ilə xarakterizə olunan A qrip növüdür. Bu qripin iki alt növü var - H3N2 və H1N1. Bu, bugünkü insident artımına səbəb olan birinci gərginlik idi, ikincisi isə daha az aktivdir.
Simptomlar hansılardır?
Ümumi qripə (və ya hətta soyuqdəyməyə) çox oxşar simptomlar var:
Daimi öskürək, baş ağrısı, hərarət, Burun axması
Ancaq mövsümi xəstəliklərə heç bənzəməyən daha dəhşətli simptomlar da var: