Yuxusuzluqdan necə qurtulmaq olar? - Həkim məsləhəti
Yuxusuzluqdan necə qurtulmaq olar? - Həkim məsləhətiYuxusuzluq bir çox insanın qarşılaşdığı ümumi bir problemdir, lakin çox az adam onu ​​effektiv şəkildə necə həll edəcəyini bilir.
Milli.Az lent.az-a istinadən bildirir ki, həkim Vasili Çayka bu problemə öz yanaşmasından danışıb və yuxu keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması üçün tövsiyələrini bölüşüb.
Həkimin fikrincə, şüur ​​və ya kifayət qədər yuxu almaq istəyi yuxu prosesini birbaşa idarə edə bilməz. Yuxu üçün əsas komanda postu hipotalamusda supraxiazmatik nüvə adlanan beynin bölgəsidir. Bu mərkəz bədənə yatmağı əmr edən melatonin hormonunun istehsalını tənzimləyir. Melatonin istehsalı başlayanda bədən istirahət tələb eedir. Bununla belə, stress simpatik sinir sistemini aktivləşdirir, bu da melatonin istehsalını maneə törədir və yuxuya getməyi çətinləşdirir. Stress və ya narahatlıq hakim olsa da, yuxuya getmək demək olar ki, qeyri-mümkün olur.
Həkim yuxusuzluqla mübarizə üçün bir neçə təsirli üsul təklif edib:
Əgər problem sizi narahat edirsə, onu həll etməyin yollarını tapmağa çalışın. Bu, sevilən bir insanla səmimi söhbət və ya peşəkar məsləhət ola bilər. Əsas odur ki, yatmazdan əvvəl obsesif düşüncələrdən qurtulun.
Axşam rejiminə sakitləşdirici təcrübələr əlavə edin: meditasiya, nəfəs məşqləri və ya oxu. Bu fəaliyyətlər stressi azaltmağa və bədəni yuxuya hazırlamağa kömək edir.
Gün ərzində müntəzəm məşq də yuxunu yaxşılaşdıra bilər. Ancaq yatmazdan dərhal əvvəl intensiv məşqlərdən qaçınmalısınız.
Yatmazdan bir saat əvvəl qadcetlərdən - telefonlardan, kompüterlərdən və televizorlardan istifadə etməməyə çalışın. Ekranlardan gələn mavi işıq təbii yuxu proseslərinə müdaxilə edərək melatonin istehsalını boğur.
Beləliklə, yuxusuzluq sağlam həyat tərzinə ciddi maneə ola bilər. Ancaq həkimin fikrincə, stressi aradan qaldırmaq və yuxu üçün uyğun atmosfer yaratmaq düzgün istirahət üçün əsas addımlardır.