Ağ ciyər arteriyasının tromboemboliyası
Ağ ciyər arteriyasının tromboemboliyasıAğ ciyər arteriyasının tromboemboliyası böyük qan dövranı venalarında və ya sağ mədəcik boşluğunda yaranan,qan axını vasitəsilə kiçik qan dövranına gətirilən tromb hissəcikləri tərəfindən ağ ciyər arteriya kökünün və ya mənfəzinin tutulmasıdır.Ağ ciyər arteriyasının və ya kökünün,yaxud şaxəsinin tromb ilə tutulması ağ ciyər arteriyasının generalizə olumuş spazmı ilə müşayət olunur.Bu proses ağ ciyərdə qan axınının kəskin məhdudlaşmasına səbəb olur.
Ağ ciyər arteriyasının tromboemboliyası müxtəlif xəstəliklərin,travmaların və cərrahi müdaxilələrin geniş yayılmış ağırlaşmasıdır.Bu ölüm səbəbləri arasında üçüncü yeri tutur.Təəssüflə qeyd etmək lazımdır ki,bu xəstəliyə 50% hallarda diaqnoz qoymaq mümkün olmur.Trombun əmələ gəlmə səbəbləri aşağıdakılar hesab edilir: