Alim qlobal istiləşmənin inanılmaz səbəbini açıqladıQlobal istiləşmənin mümkün əsas səbəbi insan fəaliyyəti deyil, havada və okeanda karbon qazının tərkibindəki disbalans ola bilər.
Milli.Az publika.az-a istinadla xəbər verir ki, bu sözləri Rusiya Elmlər Akademiyasının Fizika İnstitutunun Geosferlərarası proseslərin fizikası laboratoriyasının rəhbəri, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Sergey Şalimov deyib.
Alimin sözlərinə görə, Yer kürəsində temperaturun dəyişməsi əvvəllər də müşahidə edilib. Məsələn, son buzlaqlararası dövrdə (təxminən 10 min il əvvəl) Yer kürəsində temperatur indiki ilə müqayisədə təxminən iki dərəcə Selsi yüksək olub. Baxmayaraq ki, o zaman sivilizasiya olmayıb. Bundan əlavə, 19-cu əsrin sonundan 1950-ci illərə qədər olan temperatur minlərlə il əvvələ nisbətən fərqlənib. O qeyd edib ki, bu səbəbdən qlobal istiləşmənin yalnız insan müdaxiləsi olduğunu demək olmaz.
"Kalsium karbonatın əmələ gəlməsi ilə atmosfer və okean CO2 arasında tarazlığın olduğunu iddia edən Linus Paulinqin fərziyyəsi var. Bir qədər yerdəyişmə olarsa (məsələn, okeanların temperaturunun artması səbəbindən), o zaman atmosferdə CO2 artacaq. Burada bir çox səbəbləri başa düşməliyik. Hər halda, bu, qazın, neftin və kömürün yanmasından CO2-nin artması deyil", - Şalimov əminliklə vurğulayıb.
O, insan fəaliyyətinin okeanda və havada karbon qazının tarazlığına təsir göstərə biləcəyini izah edib, lakin elm adamları bu balansın necə dəyişdiyini, istiləşmə effektinin niyə baş verdiyini və bununla bağlı nə edilə biləcəyini hələ başa düşə bilməyiblər.
Maraqlı     Baxılıb: 6966   Tarix: 17 yanvar 2023
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az sac duzumleri gozel gorunmek geyim şəkilləri xina sozleri estetik gözəllik yaglarin faydasi sepkilere qarsi yuxuda qara ilan gormek dovsan intim birlik haqqinda veten haqqinda atalar sozu