Alimlər nəhayət, 100 illik elmi sirri həll etdilər
Alimlər nəhayət, 100 illik elmi sirri həll etdilərAlimlər ilk dəfə nadir metal palladiumdan istifadə edərək atom səviyyəsində suyun yaradılmasının unikal prosesinin şahidi olublar. İlk dəfə olaraq hidrogen və oksigen atomlarının nanoölçülü kiçik su qabarcıqları əmələ gətirmək üçün necə qarşılıqlı əlaqədə olduğunu təsəvvür etmək mümkün olub. Kəşf 20-ci əsrin əvvəllərindən bəri mövcud olan bir sirrə işıq salır, o zaman elm adamları palladiumun suyun sürətli sintezi üçün katalizator rolunu oynaya biləcəyini nəzəriyyə edirdilər, lakin dəqiq mexanizm naməlum olaraq qalır.
Milli.Az lent.az-a istinadən bildirir ki, "Proceedings of the National Academy of Sciences" jurnalında dərc edilən araşdırma hidrogen atomlarının palladiumun strukturuna necə nüfuz etdiyini, onun genişlənməsinə səbəb olduğunu və daha sonra su qabarcıqlarının necə əmələ gəldiyini göstərib.
Bu proses ən son spektroskopiya və ötürücü elektron mikroskopiya üsullarından istifadə etməklə videoya çəkilib. Alimlər suyun həqiqətən əmələ gəldiyini təsdiqləmiş və sürətləndirilmiş sintez üçün optimal şəraiti müəyyən ediblər.
Təcrübələr göstərib ki, reaksiya sürəti daxil edilən qazların - hidrogen və oksigenin ardıcıllığından asılıdır. Bu kəşfin geniş tətbiqləri ola bilər, o cümlədən kosmik sektorda, mövcud resurslardan tez su yaratmaq qabiliyyəti uzunmüddətli missiyalar üçün mühüm aspekt ola bilər. Palladium, nadir və yüksək qiymətə baxmayaraq, təkrar istifadə edilə bilər ki, bu da onu müxtəlif şəraitlərdə, o cümlədən kosmik missiyalarda su istehsalı üçün perspektivli katalizator edir.
Bu kəşf təkcə Yer kürəsində su təchizatı problemlərini həll etməyə kömək edə bilməz, həm də kosmos kimi ekstremal mühitlərdə su istehsalını asanlaşdıraraq, yerdənkənar fəzaların tədqiqi üçün yeni üfüqlər açır.