Bu iki işlə məşğul olmaq "alzheimer" riskini azaldır
Bu iki işlə məşğul olmaq Mütəxəssislər müəyyən peşələrin Alzheimer xəstəliyinə tutulma riskini azalda biləcəyini təklif edirlər.
Milli.Az xəbər verir ki, tədqiqatlar göstərib ki, taksi və təcili yardım sürücülərinin Alzheimer xəstəliyindən ölmə riski 400-dən çox digər peşə qrupunda olan sürücülərə nisbətən daha azdır.
Taksi və ya təcili yardım maşını sürmək, beynin yaddaş və istiqamət hissi ilə əlaqəli bir hissəsi olan hipokampusu Alzheimer xəstəliyinin təsirlərinə qarşı daha davamlı edir. Mövzu ilə bağlı əvvəlki araşdırmalar da göstərib ki, taksi və təcili yardım sürücülərinin hipokampusları yaşlandıqca inkişaf etməyə davam edir.
Dr. Anupam Jena bu nəticələrin peşələrin Alzheimer riskinə necə təsir göstərə biləcəyinə dair əhəmiyyətli tapıntılar verdiyini vurğulayıb. Hazırda təqribən 7 milyon amerikalı Alzheimer xəstəliyi ilə yaşayır və yaxın illərdə bu rəqəmin 13 milyona yüksələcəyi gözlənilir.
British Medical Journal-da dərc edilən araşdırmada 2020-2022-ci illər arasında təxminən 10 milyon ölüm araşdırılıb ki, bunların əksəriyyəti Alzheimer xəstəliyindən qaynaqlanır.