Cütlüklərin özünü xoşbəxt hiss etməsinə səbəb olacaq 6 bəndlik PROQRAM
Cütlüklərin özünü xoşbəxt hiss etməsinə səbəb olacaq 6 bəndlik PROQRAMAvstraliyanın Kvinslend Universitetinin bir qrup psixoloqu insanların münasibətlərindən narazılıq problemini araşdırıb. Onlar cütlüyün özünü daha tam və xoşbəxt hiss etməsinə imkan verəcək altı bəndlik proqram təklif ediblər.
Milli.Az saglamolun.az-a istinadən xəbər verir ki, professor Kim Halford və onun həmkarlarının fikrincə, cəmiyyətdə uzunmüddətli münasibətlərin qaneedici hesab edildiyinə dair yenidən qiymətləndirmə aparılıb. Əvvəllər tərəfdaşların sadəcə bir-birlərini sevmələri kifayət idi, amma indi buna bir cütlükdə özünü həyata keçirmə ehtiyacı əlavə edilib. Bu fürsətin olmaması dalana dirənmə hissinə səbəb olur, ayrılıq və boşanmaların səbəblərindən birinə çevrilir.
Elm adamları inkişaf edən əlaqələri insanların bir-birinin ətrafında yaxın və sabit qalması, tərəfdaşla emosional olaraq inkişaf etməsi kimi təsvir edir.
Psixoloqlar altı əsas prinsip işləyib hazırlayıblar, bunlara əməl etməklə münasibətləri çıxılmaz vəziyyətdən çıxarmaq lazımdır. Hər şeydən əvvəl, bu, hədəflər təyin etmək və istədiyiniz irəliləyişlərə nail olmaq istəyidir. Bunun ardınca partnyorla ünsiyyət və onun effektivliyinin qiymətləndirilməsi, tərəfdaşa sevgi, sosial dəstək və qayğının ifadə edilməsi, tərəfdaşların təbiətindəki fərqlərin üstünlüklərinin müəyyən edilməsi və istifadəsi, cinsi uyğunluq və üstünlüklərin qiymətləndirilməsi, həmçinin həyat dəyişikliklərini qəbul etmək istəyi gəlir.
Plandakı altı bənddən beşi tərəfdaşların münasibətlərinin firavan qalması üçün özlərini öyrənməli və inkişaf etdirməli olduqlarını göstərir.
Alimlər proqramı təxminən 34 yaşlarında olan 26 evli qadına verərək nəzəriyyələrini sınaqdan keçiriblər. Təcrübə iştirakçıları ilə müsahibədən sonra tədqiqatçılar belə qənaətə gəliblər ki, plana əməl etməklə iki əsas sahədə münasibətdən məmnunluq hissi artır - həyat yoldaşı ilə qarşılıqlı münasibətdən xoşbəxtlik hissi və şəxsi böyümə və inkişaf hissi.