Dünyada ölümlərin 71 faizi qeyri-infeksion xəstəliklərindən baş verir
Dünyada ölümlərin 71 faizi qeyri-infeksion xəstəliklərindən baş verirÜmumdünya Səhiyyə Təşkilatının qeyri-infeksion xəstəliklərin vəziyyəti üzrə sonuncu hesabatına görə, dünyada 41 milyon insan məhz qeyri infeksion xəstəliklardan vəfat edib. Bu, qeyda alınan bütün ölüm hallarının 71 faizi deməkdir. Bu xəstəlikləri yaradan asas səbəblər isə zərərli vərdişlərdir, tütünçəkmədir, spirtli içkilərdən sui-istifadədir, qeyri-sağlam qidalanma və fiziki passivlikdir.
Milli.Az Trend-ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə bu gün Səhiyyə Nazirliyi İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzində (İSİM) keçirilən mətbuat konfransında bildirilib.
17 may- Ümumdünya Arterial Hipertoniya ilə Mübarizə Günü və qeyri-infeksion xəstəliklərin profilaktikası üzrə Azərbaycanda keçirilən maarifləndirici kampaniya ilə bağlı mətbuat konfransını giriş sözü ilə İSİM-in direktor müavini Rahib Məmmədov açıb.
O vurğulayıb ki, müasir dövrdə həm dünya miqyasında, həm də ayrı-ayrı ölkələr səviyyəsində qeyri-infeksion xəstəliklərlə mübarizə səhiyyə sistemlərinin prioritet vəzifələrindən birinə çevrilib:
"Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə 2 fevral 2021-ci il tarixdə təsdiq olunmuş "Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər"in əsas məqsədi ölkəmizdə həyata keçirilan birga və inteqrasiya olunmuş tədbirlər vasitəsilə əhalinin sağlamlığının yaxşılaşdırılmasına, əhalinin orta ömür müddətinin artımına, vətəndaşların uzun ömürlü olmasına və sağlam həyat tərzinin təmin edilməsinə nail olmaqdır".
R.Məmmədov səhiyyə işçiləri, ictimai səhiyyə mütəxəssisləri tərəfindən əhali arasında daim təşviqat aparıldığını, insanlara öz sağlamlıqlarına məsuliyyətlə yanaşmağın təbliğ olunduğunu bildirib.
İSİM-in Səhiyyə siyasəti və planlaşdırma şöbəsinin müdiri Nabil Seyidov qeyri-infeksion xəstəliklərin müasir dövrün, cəmiyyətin problemi olduğunu nəzərə çatdırdı:
"Müasir insanlar, xüsusən inkişaf etmiş ölkələrin sakinləri bu gün zərərli vərdişlərə meyl göstərir, doğru qidalanmır və ən başlıcası isə, az hərəkət edirlər. Ona görə də bununla bağlı tək səhiyyə sisteminin tədbirləri və tibbi xidmətlərin gücləndirilməsi deyil, eyni zamanda əhalinin maarifləndirilməsi həyata keçirilməlidir. Bu kampaniyanın da əsas məqsədi insanlara tövsiyə etməkdir ki, həyat tərzlərini dəyişsinlər, qan təzyiqinə, qanda şəkərin səviyyəsinə nəzarət etsinlər".
Azərbaycan Kardiologiya Cəmiyyətinin sədri Üzeyir Rəhimov təəssüflə bildirdi ki, qeyri-infeksion xəstəliklər son illərdə bütün ölkələrdə və o cümlədən Azərbaycanda ən çox xəstələnmə, ölüm və əlilliklə nəticələnən xəstəlikdir:
"Amma bu xəstəliklərin qarşısı almaq mümkündür. Qeyri infeksion xəstəliklərin inkişafına təsir göstərən risk amillərini aradan qaldırmaqla və sağlam davranışı formalaşdırmaqla onların yükünü azaltmaq olar".
Servye Azərbaycan şirkətinin direktoru Rişad Təhməzov vurğuladı ki, arterial hiprertenziya bütün dünyada olduğu kimi, Azərbaycanda da geniş yayılıb: "Baxmayaraq ki, yüksək qan təzyiqi №el ölüm riskidir, bu problema hələ də əhali tərəfindən lazımi diqqət yetirilmir. Məhz bu məqsədlə Beynəlxalq Hipertenziya Cəmiyyəti tərəfindən təşəbbüs irəli sürüldü və əsas məqsəd əhalini arterial xəstəliyi və bu xəstəliyin mümkün ağırlaşmaları haqqında maarifləndirmək və qan təzyiqinin ölçülməsinin əhəmiyyətini vurğulamaqdır".
Xəbərlər     Baxılıb: 1278   Tarix: 06 may 2022
Ramazandan sonra qidalanma necə olmalıdır?
Ramazan ayı boyunca uzun saatlar ac və susuz qaldığımız üçün orqanizm fərqli qidalanma rejiminə uyğunlaşır. Bu barədə Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi İnstitutunun məqaləsində deyilir. Qeyd olunur ki, Ramazan bayramı və sonrak
Bədən quruluşunuzu zədələyən İÇKİ
Bədən quruluşunu zədələyən içki növü açıqlanıb. e- -a istinadən xəbər verir ki, narkoloq Ruslan İsaev bildirib ki, pivə, nisbətən aşağı kalorili olmasına baxmayaraq, bədən üçün təhlükəlidir, çünki heç kim bu içkinin 100 mililitrind
"Qadın Sağlamlıq İndeksi" açıqlandı: Ölkəmizin yeri…
Hologic "Qadın Sağlamlığı İndeksi"ni dərc edib. -a istinadən xəbər verir ki, reytinqdə ilk 3 yeri Tayvan, Küveyt və Avstriya tutub. 141 ölkənin əks olunduğu reytinqdə Azərbaycan 56 indekslə 54-cü yerdədir. Rusiy
Alimlər insan qanını ağcaqanadlar üçün ölümcül edir
Alimlər aşkar ediblər ki, nitisinon adlı dərman insan qanını ağcaqanadlar üçün zəhərli hala gətirir. Bu kəşf malyariya ilə mübarizədə yeni perspektivlər açır. e- -a istinadən xəbər verir ki, adətən nadir irsi xəstəlikləri
Mədə ağrısını zəhərlənmə sandı, 36 saat sonra öldü
35 yaşlı kişi qəfil dünyasını dəyişib. ntv-yə istinadla xəbər verir ki, Londonda yaşayan 35 yaşlı Andrejs Glazyrina Bolqarıstanda ailəsi ilə tətildə olarkən qəfil pankreatit keçirərək həyatını itirib. Hadisə yanvar ayınd
Xaş yeyərək gözəlləşin
İlikli Sümük Suyunun Dəriyə və Sağlamlığa Faydaları. İlikli sümük suyu, bildiyimiz xaş tərkibindəki zəngin vitamin və minerallarla sağlamlıq üçün çoxsaylı faydalar təqdim edir.  məlumat verir ki, xüsusilə dəri sağlamlığ
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az qadin dunyasi yaz geyimleri 2025 yay geyimləri 2025 bayatilar makaronlar idmandan sonra ne yemek lazimdi qidalanma qaydaları geyim vusale elizade qizliq perdesi burclerin uyumu aysel