Ən təhlükəli yay ayaqqabıları AÇIQLANDI
Ən təhlükəli yay ayaqqabıları AÇIQLANDIÇoxlarımızın rahat hesab etdiyi ayaqqabılar əslində ayaqlarımıza zərər verir və yerişimizi korlayır.
Milli.Az lent.az-a istinadən xəbər verir ki, bu dəfə həkimlər bizə hansı yay ayaqqabılarının təhlükəli olduğunu və davamlı geyildikdə ayaqlarınıza zərər verə biləcəyini açıqlayıblar.
"Vetnamka" deyə adlandırdığımız çəkələklər yay ayaqqabılarının ən təhlükəli növlərindən biri hesab olunur. Ayağın onlarda sabitlənməməsi səbəbindən yaralanma riski yüksəkdir. Üstəlik, mütəxəssislər ayaqların tez yorulmasına səbəb olan düz və sərt dabanların zərərini də vurğulayıblar.
Bundan əlavə, bu çəkələklərin başqa çatışmazlıqları da var. Davamlı olaraq bu ayaqqabıları geyinmək ayaqların qayışlara sürtülməsi nəticəsində kallus yarada bilər. Bu ayaqqabılarda tamponlama olmaması oynaqlarınıza və onurğanızda daha çox stress yaradır. Bu da bel və ayaq ağrılarına səbəb ola bilər. Tez-tez bu çəkələklərin hazırlandığı aşağı keyfiyyətli materiallar allergik reaksiyalara və dərinin qıcıqlanmasına səbəb ola bilər.
Bundan əlavə, mütəxəssislər tez-tez düz sandalet və balet ayaqqabısı geyinməyi məsləhət görmürlər. Bu ayaqqabılar gəzinti zamanı zərbədən qorumur. Bu da oynaq ağrılarına səbəb ola bilər. Uzun müddətli aşınma nəticəsində kas-iskelet sistemi ilə bağlı ciddi problemlər yarana bilər.
Dörd santimetrdən hündür dabanlı ayaqqabılar da yayda ən təhlükəli ayaqqabılar siyahısına daxildir. Hündürdaban ayaqqabılar ayaqda düzgün olmayan yük paylanması yaradır ki, bu da birgə deformasiyaya və xroniki ağrıya gətirib çıxarır.
Bağlı ayaqqabılar arasında idman və yastı altlığı olan ayaqqabılar  təhlükəli hesab olunur. Onlar infeksiyaların inkişafı üçün əlverişli şərait yaradan ayaqların həddindən artıq istiləşməsinə səbəb olur.