Endokrin sonsuzluqEndokrin sonsuzluq hormon çatışmazlığı zamanı baş verir.
Endokrin sonsuzluq qadınlar arasında baş verən sonsuzluğun 15-20%-ini təşkil edir. Xəstəliyin diaqnozu sonsuz qadınlarda aparılan müayinələr zamanı meydana çıxır. Aparılan analizlərin nəticələrində qadınlarda ovulyasiyanln pozulması meydana çıxır. Bunun səbəbini araşdırdıqda isə xəstənin qan zərdabında prolaktin və tireotrop hormonlarınnın çatışmazlığı olduğu meydana çıxır. Xəstəliyə diaqnozun qoyulması laktoreya zamanı tamamlanır.
Eləcə də kəllənin rentgenoqrafiyası, beynin maqnit rezonans tomoqrafiyası, göz dibinin və görmə sahəsinin müayinəsi, qalxanabənzər, böyrəküstü vəzlərin müayinəsi, USM müayinəsi xəstəliyə diaqnozun qoyulmasında böyük rol oynayır.
Neyroendokrin sindromun olması ehtimalı daha əsaslı müayinələrin aparılmasını tələb etsə də, xəstəliyin müalicəsində hormonların iştirak edəcəyi öz təsdiqini tapır.
Müalicə zamanı xəstələrə lazım olan hormonlar təyin edilir. Qanda hormonların miqdarı nəzarət altında qalmaq şərti ilə hormonal müalicə kurslarla aparılır.