Gözləriniz qurudursa, nə etmək lazımdır?
Gözləriniz qurudursa, nə etmək lazımdır?Xroniki göz qıcıqlanmasının əsas səbəblərindən biri sözdə "quru göz" sindromudur. Oftalmoloq İnga Zharnakova bu xoşagəlməz xəstəlikdən qurtulmağın yollarını açıqlayıb.
Milli.Az lent.az-a istinadən bildirir ki, mütəxəssisin fikrincə, quru göz sindromu inkişaf etmiş ölkələrdə əhalinin 9-18%-də baş verir. Üstəlik, son 30 ildə quru göz sindromunun aşkarlanması tezliyi 4,5 dəfə artıb.
Quru göz sindromunun ilk əlamətləri:
küləyə, kondisionerə, tüstüyə zəif dözümsüzlülük;
gözdə quruluq hissi;
xarici cisim hissi;
gözdə yanma və qaşınma hissi;
axşam saatlarında görmə qabiliyyətinin pisləşməsi;
fotofobiya;
lakrimasiya.
Əsas səbəblər kompüterdə işləmək, kontakt görmə korreksiyası cihazları taxmaq, müxtəlif dərmanlardan istifadə etmək və kosmetik vasitələrdən istifadə etməkdir.
Quru göz sindromuna səbəb ola biləcək bir sıra xəstəliklər var:
Hormonal dəyişikliklər (menopoz, oral kontraseptivlər, hamiləlik, laktasiya);
Sistem xəstəlikləri (diabet, tiroid xəstəlikləri).
Oftalmoloqun sözlərinə görə, lazer görmə korreksiyası əməliyyatları da sindromun inkişafına kömək edə bilər.
Kompüterdə çox işləyən insanlara xas olan nisbətən nadir yanıb-sönmə böyük patogenetik əhəmiyyətə malikdir.
Lakrimasiyadan xilas olmaq üçün həkim məsləhət görür:
Vizual yükü tənzimləyin və vizual gimnastika edin.
Otağı nəmləndirin.
Ofis mühitində işləyərkən kontakt linzalar yerinə eynək taxın.
Düzgün göz gigiyenasına riayət edin (xüsusi makiyaj təmizləyicilərindən və göz yuma vasitələrindən istifadə edin).
Kosmetik məhsulları dəyişdirin.
Quru göz sindromu olan xəstələrin müalicəsinin müasir üsulları gözyaşardıcı mayenin çatışmazlığını əvəz etmək və gözyaşardıcı filmi sabitləşdirmək məqsədi daşıyır. Praktikada bu, göz damlaları və gel şəklində süni göz yaşı əvəzedicilərinin istifadəsini nəzərdə tutur.