Hipertoniya müalicəsi bu hallarda ZƏRƏRLİDİR
Bəzən həkimlər ürək-damar xəstəliklərindən xəstəxanaya yerləşdirilən xəstələrə yüksək təzyiq dərmanı təyin edirlər.
Milli.Az xəbər verir ki, "JAMA Internal Medicine" jurnalında dərc oluna yeni araşdırmada bu cür planlaşdırılmamış müdaxilənin xeyirdən daha çox zərər verə biləcəyi açıqlanıb.
Araşdırmada deyilir ki, tədqiqatçılar Cleveland Klinikasında ürək diaqnozu qoyulmayan və ciddi qan təzyiqi nəzarətinə ehtiyacı olan təxminən 23.000 xəstənin məlumatlarına baxıblar.
Təxminən 18.000 tədqiqat iştirakçısında qan təzyiqi 140 mm Hg-dən yuxarı qalxıb. Bəziləri yüksək qan təzyiqinə cavab olaraq hipertoniya müalicəsi alıb. Bəziləri isə belə müalicə almayıb.
Narahat etməyən hipertəzyiq üçün dərman qəbul edən xəstələrin böyrək və ürək zədələnmələri bu cür müalicə almayanlara nisbətən daha çox olub.
Bu cür dərmanlarla müdaxilələr xəstələrin xəstəxanadan çıxmasından sonra qəbul etdikləri dərman sayında artmasına səbəb olur.
Tədqiqat göstərir ki, növbəti dəfə yüksək qan təzyiqi ölçüləndə civə sütunundan ən az 20 mm aşağı olub.
Tədqiqatçıların fikrincə müalicə zamanı ilk qan təzyiqinin nəticəsi 4 saat sonra ölçmə zamanı alınan nəticə ilə əvəz edilə bilər. Çünki hər üç xəstədə belə bir artım qısa müddətli olur. (publika.az)