Plastik əməliyyatlar hansı yaşda yaxşı nəticə verir?
Plastik əməliyyatlar hansı yaşda yaxşı nəticə verir?Plastik cərrah İqor Belinin sözlərinə görə, plastik cərrahiyyəyə qadınlar əsasən 30 yaşdan etibarən müraciət etməyə başlasalar da, 80 yaşında da gözəlləşmək üçün cərrah masasına uzananlar az deyil.
Milli.Az Publika.az-a istinadən xəbər verir ki, cərrah bu barədə "vm.ru"ya müsahibəsində deyib.
Onun sözlərinə görə, 30 yaşa qədər olan kateqoriya çox vaxt anadangəlmə qüsurları və xarici görünüş qüsurlarını plastik cərrahiyyə vasitəsilə düzəltməyə çalışır. Ən populyar prosedurlara blefaroplastika, alın və qaş qaldırma, çənənin liposaksiyası və üz asimmetriyasının korreksiyası daxildir.
"Əksər hallarda gənc yaşda problemləri kosmetologiya ilə gizlədə bilərsiniz, lakin göz altlarında torbalar, qaş və göz qapaqlarının sallanması, boyun nahiyəsində çökmələr kimi problemlər var ki, onları plastik cərrahiyyədən başqa heç cür həll etmək mümkün deyil. Bu əməliyyatları gecikdirmək tövsiyə edilmir. Eyni zamanda, gənc xəstələrdə sağalma prosesi daha sürətli olur", - Beli izah edib.
Həkimin sözlərinə görə, blefaroplastika 30 yaşdan yuxarı qızlar arasında da populyardır. Bu yaş dövründə ikinci ən populyar əməliyyat mammoplastikadır.
"Üstəlik, burada yalnız döş böyüdülməsi deyil, həm də formanın əvvəlki görünüşünü və elastikliyini qaytarmaq üçün asimmetriyanın və həcmin düzəldilməsi nəzərdə tutulur. Bu dövrdə yaşa bağlı dəyişikliklər adətən özünü ən aydın şəkildə büruzə verir: ptozun ilk əlamətləri, göz qapaqlarının aşağı salınması, mimik qırışlar, dəri tonunun itirilməsi, kollagen, elastin və hialuron turşusunun sintezinin azalması.
40+ yaşda kosmetik prosedurlar o qədər də populyar deyil, çünki onlar artıq belə gücə malik deyillər. Bu yaşda olan qadınlar üzün mərkəzi hissəsinin və göz qapaqlarının cavanlaşmasına, həmçinin alın və qaşların qaldırılmasına üstünlük verirlər. Kompleks aradan qaldırıldıqdan sonra təsir təbii olur və uzun müddət davam edir.
50+ yaşda qadınlarda sallanan üz konturlarını düzəltməyə imkan verən üz liftinqini həyata keçirilir. Yeri gəlmişkən, plastik cərrahiyyəyə tam olaraq nə vaxt başlamaq və dayandırmaq hər bir fərdin öz ixtiyarındadır. Yaşla bağlı heç bir aydın göstərici yoxdur. Hamısı bir sıra amillərdən asılıdır: həyat tərzi, genetika, çəki sabitliyi və s. Siz hətta 80 yaşında da cərraha müraciət edə bilərsiniz", - cərrah vurğulayıb.