Qaraciyər problemləri ürəyin fəaliyyətini pozur
Qaraciyər problemləri ürəyin fəaliyyətini pozurNAFLD (qaraciyərin qeyri-alkoqollu piylənməsi) ən çox yayılmış qaraciyər xəstəliklərindən biridir. Mütəxəssislər hesab edirlər ki, dünyada əhalinin təxminən 37% -i bundan əziyyət çəkir.Qeyri-alkoqollu qaraciyər piylənməsi (NAFLD) xəstəliyi zamanı hepatositlərdə yağ toplanır. Nəticədə hüceyrələr normal fəaliyyətini dayandırır, qaraciyər funksiyası azalır və iltihab prosesi başlayır. Zamanla xəstədə hepatit, fibroz və ya siroz inkişaf edə bilər ki, bu da həyatı üçün ciddi təhlükə yaradır.
Ürək-damar xəstəliyi dünyada xəstələrin ölümünün aparıcı səbəbi olmuşdur və hələ də qalır. Uzun müddət nəinki onların müalicəsi, həm də qarşısının alınması problemi ön plana çıxdı. Alimlər ürək-damar patologiyalarının inkişafı üçün mümkün qədər bir çox risk faktorunu müəyyənləşdirməyə çalışırlar. NAFLD xəstəliyi onlardan biri kimi tanınır.
Son illərdə aparılan bir sıra tədqiqatlar NAFLD ilə ürək və damar xəstəliklərinin inkişafı arasında birbaşa əlaqənin olduğunu göstərdi.Baltimordan olan tədqiqatçılar, NAFLD-ın digər amillərdən asılı olmayaraq damar sərtliyini artırdığını müəyyən etmişdilər: bədən kütləsi indeksi, metabolik sindromun mövcudluğu və ya olmaması, cinsiyyət, yaş və siqaret.
Bu gün həkimlər xəstənin qeyri-alkoqollu qaraciyərin piylənməsi xəstəliyinin mövcudluğunu ürək-damar xəstəliklərinin inkişafı üçün müstəqil bir risk faktoru olduğunu qəbul etdilər. Eyni zamanda, NAFLD artan bədən çəkisi, şəkərli diabet və metabolik sindromun digər əlamətləri ilə birləşdirilə bilməz, lakin yenə də həyat üçün təhlükə yaradır. Həyata təhlükə yaradan nəticələrin inkişafının qarşısını almaq üçün NAFLD olan xəstələr ürək-damar patologiyaları üçün müayinə olunmalıdırlar. Müşahidələrin göstərdiyi kimi, NAFLD xəstəliyi şiddətli fibroz ilə steatohepatit mərhələsinə keçsə, kardioloji xəstəliklərdən ölüm riski daha yüksələcəkdir. 2006-cı ildə İsraildə aparılan bir araşdırma, NAFLD ilə sol mədəciyin diastolik disfunksiyası arasında birbaşa əlaqənin olduğunu göstərdi. Nəfəs darlığı, çarpıntı, şişkinlik, heç bir səbəb olmadan öskürək və s. şəklində təzahür edən qan dövranı pozğunluğuna səbəb olur. NAFLD olan xəstələr nə obezlik, nə metabolik sindrom, nə də diabet xəstəliyi olmasa belə, lakin risk altındadırlar. Eynilə, NAFLD olan xəstələrdə aorta qapağının aterosklerozunun inkişaf təhlükəsi var. Nəticədə klapan puslarının elastikliyini azalda bilər və aorta lümeninin daralmasına səbəb ola bilər.
Xəbərlər     Baxılıb: 929   Tarix: 19 sentyabr 2022
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az geyim və ayaqqabılar həkim məsləhəti geyim necə seçməli vətən haqqında bayatı qadin psixologiyasi makiyaj formalari nişan geyim modelləri maya maskasi prostat novruz bayramına aid hakışda novruz hakışdaları burcler