"Qarın bayramı" - Qida və psixoloji boşalmanın əsas qaydaları
"Qarın bayramı" - Qida və psixoloji boşalmanın əsas qaydalarıPəhriz dövrü üçün xəmir yeməklər, süd şokolad, pendirli bulkalar və sendviçlər qadağan edilmiş ama çox arzuolunan əziz bir şeyə çevrilərsə, cheatmeal sizin üçün əla bayram olacaq.
"Cheat meal" nədir? Bu sehrli söz, pəhriz zamanı "pozulmalara" haqq qazandırır, yəni pəhriz müddətində arada bayram günləri təyin etmək olar.
Milli.Az medicina.az-a istinadən bildirir ki, Cheat meal, arıqlamaq müddətində sehrli və çox xoş bir vasitədir. İngilis dilindən tərcümədə "aldatma" "pəhrizin pozulması" deməkdir, yəni şüurlu və planlı şəkildə pəhrizinizi dəyişdirir və birdəfəlik kalorinizi artırırsınız. Bu konsepsiya bodibildinqdən irəli gəlir. Müsabiqəyə hazırlaşma prosesində təcrübəli idmançılar metabolik prosesləri və psixoloji boşalmanı sürətləndirmək üçün hər 2-3 həftədə bir dəfə diyeti pozurlar.
İndi bu konsepsiya idman sahəsindən kənara çıxıb- fitness klublarının adi müştəriləri də bu üsula müraciət edirlər. Bütün bunlardan sonra, fitneslə məşğul olduğumuz və bir diyetə riayət etdiyimiz zaman 3-4 həftədən sonra bədən yeni şərtlərə uyğunlaşır - arıqlamaq prosesi yavaşlayır. Bu vəziyyətdə Cheat meal bədən üçün stres amilidir və maddələr mübadiləsinin sürətlənməsinə bir növ təkan verir.
Aldadıcı kod qaydaları
Cheat meal tez-tez deyil, 2-3 həftədə bir aparılmalıdır. Tezliyə əlavə olaraq arzu siyahısında olan yeməklərin siyahısı da vacibdir. Bir qayda olaraq, kilo verərkən bir adam az karbohidrogenli diyetə riayət edir, buna görə də belə "oruc günlərində" karbohidrat çatışmazlığını ödəmək lazımdır. Bayram günlərində pizza, makaron, rulon, burger və ya dondurma yeyə bilərsiniz. Cheat mealın nəzarətsiz qida istehlakına çevrilməməsi çox vacibdir, buna görə də sizə faydalı olması üçün müəyyən qaydalara riayət edin:
Əvvəlcə özünüzə bu gün nə edəcəyinizi əvvəlcədən düşünün, müəyyən bir plana əməl edin. Beləliklə, psixoloji məmnuniyyət qazanırsınız və mədə-bağırsaq traktında problemlər yaranmır (unutmayın ki, hər şey mülayim vəziyyətdə olmalıdır).
İkincisi, "qarın bayramı" təşkil edin. Bu vəziyyətdə, metabolik prosesləri daha da sürətləndirəcəksiniz. Üçüncüsü, bədənin həddən artıq yüklənməməsi üçün heç bir halda səhər və yatmadan əvvəl "şənlik" yeməyi təşkil edilməməlidir. Yemək ilə şirin qazlı içkilər istifadə etməyin, əks halda aclıq hissi artacaq və icazə veriləndən daha çox yemək istəyi yaranacaq.
Həyatınız boyu düzgün və balanslı yemək yeməyə çalışın, onda psixoloji stress yaşamayacaqsınız. Arıqlamaq prosesi asan və sadə olacaq.